بهترین روش خشک کردن زعفران + اتویی

خشک کن زعفران اتویی

خشک کن زعفران اتویی

خشک کردن زعفران, دستگاه زعفران خشک کن اتویی , دستگاه خشک کن زعفران خانگی , بهترین روش خشک کردن زعفران ,دستگاه خشک کن زعفران کوچک ,خشک کردن زعفران نگین ، و…

در این مطلب قصد داریم به تمامی سوالات بالا به بهترین نحو پاسخ دهیم.چنانچه تجربه ای در زمینه خشک کردن زعفرون دارید با ما درمیان بگذارید.

جهت تبلیغات در این صفحه با ما در تماس باشید

هرساله با فرا رسیدن فصل برداشت زعفرون  توی خراسان بزرگ حال و هوای تازه ای به وجود میاد.همه دنبال آماده سازی خود و زمین های کشاورزی جهت برداشت و آماده سازی زعفران هستند.یکی از فرایند های مهم در این زمینه خشک کردن زعفران به بهترین شکل ممکن است، زیرا این مرحله به عنوان نتیجه کار و نشان دادن آن است و هرچه در مرحله خشک کردن دقت بیشتری شود زعفران با کیفیت تر و زیباتری به دست خواهد آمد.

فرآوری زعفران به کلیه عملیات پس از برداشت اطلاق می شودکه مستقیماٌ توسط تولیدکننده و یا عوامل تخصصی دیگر انجام  شده و هدف آن، ارائه محصولی بازارپسند با کیفیت مناسب به مصرف کنندگان است تا مشتریان موقع خرید اینترنتی زعفران با رغبت بیشتری اقدام به خرید کنند.

خشک کردن زعفران

مراحل فرآوری شامل برداشت، جابجایی و ترابری گل، جداسازی کلاله، خشک کردن ،نمونه برداری و آزمون، دسته بندی،سورت،بسته بندی و فروش می باشد . از آنجا که تولید و ارائه محصولی با کیفیت مطلوب، بر اساس نیاز و انتظارات مشتری و بازار می تواند موجب توسعه پایدار تجارت زعفران گردد، بنابراین انجام صحیح مراحل برداشت و فرآوری زعفران برای رسیدن به کیفیت مطلوب و ارائه مناسب آن ضروری به نظر می رسد.

دستگاه خشک کن زعفران

خشک کن زعفران

خشک کن زعفران

طریقه و روش خشک کردن زعفران تعیین کننده درجه کیفیت و ارزش نهایی زعفران است. عطر خاص  و فوق العاده زعفران در هنگام خشک کردن در اثر هیدرولیز شدن ترکیبات پیکروکروسین و آزاد کردن سافرانال تولید می شود.

 بلافاصله پس از جداسازی زعفران عملیات خشک کردن باید صورت گیرد.

اینجا میتونی زعفران رو مستقیم از کشاورز به صورت عمده بخری

دستگاه خشک کن زعفران

خشک کردن اسپانیایی (الک های اسپانیایی )

خشک کردن با آون الکتریکی

روش سنتی ( معمولی)

خشک کردن با دستگاه های صنعتی

روش نهگداری زعفران در خانه را اینجا بخونید

زعفران خشک کن اسپانیایی

در این روش از الک هایی با قطر 30 سانتی متر و دارای توری ابریشمی استفاده شد. بدین منظور، کلاله های تازه زعفران را در لایه ای به ضخامت 2 تا 3 سانتی متر بر روی توری قرار داده و سپس الک با فاصله مناسبی از منبع حرارتی قرار گرفت.

خشک کردن اسپانیایی (الک های اسپانیایی )

روش خشک کردن زعفران

با ردیف نمودن چندین الک بر روی هم و تغییر در موقعیت آنها محصول بطور دقیق و یکنواخت خشک گردید.

خشک کردن با آون الکتریکی  :

با دمای قابل تنظیم 50 تا 60 درجه سلسیوس، در این روش زعفران در لایه ای به ضخامت 2- 1 سانتی متر برای مدت 40 – 30 دقیقه در حرارت فوق خشک شد.

پیشنهاد خرید
250 grams of saffron as a gift with a nylon container بهترین روش خشک کردن زعفران + اتویی

250 گرم زعفران هدیه سرگل با ظرف نایلونی

تومان۲۹,۴۵۰,۰۰۰تومان۲۹,۴۵۰,۰۰۰خرید کنید

روش سنتی خشک کردن زعفران :

در این روش زعفران  روی پارچه تمیزی و در محل سایه طی 3 الی 4 روز خشک می گردد.

خشک کردن زعفران به روش سنتی

زعفران خشک کن

دستگاه زعفران خشک کن

زعفران خشک شده با این نوع دستگاه ها تحت شرایط خاصی بهترین کیفیت را از لحاظ قدرت رنگدهی و طعم دارد.در این روش از الک هایی با قطر ۳۰ سانتیمتر و دارای توری ابریشمی استفاده میشود.

کلاله های تازه زعفران را در لایه ای به ضخامت ۲-۳ سانتی متر روی توری قرار داده و سپس الک را به فاصله مناسب از منبع حرارتی قرار می دهند. با ردیف نمودن چندین الک بر روی هم و تغییر در موقعیت آنها محصول به طور دقیق و یکنواخت خشک می شود.

مزایای استفاده از دستگاه خشک کن زعفران صنعتی :

 •  امکان کاربرد سیستم های کنترلی به منظور کاهش خطا
 • امکان خشک کردن حجم زیادی از زعفران
 • میزان استهلاک پایین و صرفه جویی در زمان
 • سرعت بالای خشک کردن
 • امکان کنترل مقدار رطوبت- میزان حرارت و…
 • استفاده برای سایر محصولات و گیاهان دارویی

بهترین روش برای خشک کردن زعفرون

بهترین و مناسب ترین روش برای خشک کردن که کم هزینه بوده و زمان بر نیست این است که چهار پایه فلزی به ارتفاع یک متر درست کنیم که دارای سه تا پنج طبقه با فاصله ۲۰سانتیمتر از هم قرار بگیرد. طبقه ها از جنس تورهایی که به عنوان پرده از آنها استفاده می شود باشد.

دستگاه زعفران خشک کن خانگی

دستگاه زعفران خشک کن اتویی

با قرار دادن چهار پایه در کنار بخاری و با حرارت مناسب و استفاده از باد پنکه رومیزی یا سقفی (دور خیلی کم) اقدام به خشک کردن زعفران می کنیم.

بهترین روش خشک کردن زعفران

قیمت دستگاه زعفران خشک کن اتویی

نکته : رشته های زعفران را باید بصورت یکنواخت داخل طبقه ها پهن کنیم و آنها را به صورت خیلی زیاد روی هم انباشت نکنیم تا سریع تر خشک گردد.

بطور متوسط مقدار انباشت روی هر طبقه حدودا باید اندازه یک بند انگشت باشد . لازم به ذکر است که دونکته بسیار حائز اهمیت است:

 •  باید شرایط را طوری فراهم کنیم تا زعفران در حداقل زمان ممکن خشک شود تا رنگ اش در اثر دیر خشک شدن سیاه نگردد
 •  فاصله طبقه های توری از حرارت  به اندازه ای باشد که زعفران نسوزد و سیاه شود.
بهترین روش های خشک کردن زعفران

خشک کن زعفران اتویی

 

آیا افزایش قیمت دلار بر قیمت زعفران تاثیر دارد

معایب خشک کردن زعفران به روش سنتی:

 • طولانی بودن مدت زمان خشکاندن زعفران
 • افت کیفی محصول
 • افزایش امکان آلوده شدن به مواد خارجی
 • تیره شدن زعفران های حاصله
 • افزایش امکان کپک زدگی
 • افزایش امکان آلودگی به انواع میکروبها
 • بالابودن میزان رطوبت زعفران

طبع و فواید زعفران در طب سنتی را اینجا بخوانید

خشک کردن زعفران با ماکروویو

استفاده از  مایکروویو در خشک کردن کلاله زعفران باعث  کاهش آلودگی میکروبی زعفران را سبب می‌شود

 به گزارش سرویس «پژوهش» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان، مهندس مرضیه حسینی‌نژاد کارشناس صنایع غذایی پارک علمی تحقیقات فن‌آوری خراسان رضوی در یک تحقیق علمی به این نتیجه رسیده است که میزان‌ آلودگی و بار میکروبی از پارامترهای اصلی کیفیت زعفران محسوب می‌شود.

در ایران و عمدتا خراسان خشکانیدن زعفران  عمدتا به روش‌ سنتی و در محل روستاهای تولید کننده زعفران صورت می‌گیرد . در این روش کلاله‌ها پس از جداسازی طی مدت طولانی در محیط باز و بر روی پارچه پهن می شود و در این مدت مستقیما در معرض تماس  گرد و غبار هوا ، حشرات و میکروارگانیسم‌ها قرار می‌گیرد و این امر در ایجاد آلودگی در زعفران و کاهش مرغوبیت آن به ویژه از نظر ارزش صادراتی زعفران تاثیر زیادی بر جای می‌گذارد.

خشک کن زعفران

خشک کردن با ماکروویو

روش پیشنهادی در این طرح تحقیقاتی از این جهت که ضمن حفظ خصوصیات کیفی، کاهش زمان خشکانیدن را موجب می‌شود، آلودگی کمتری به دنبال دارد و از نظر اقتصادی توجیه پذیر است، می‌تواند به عنوان جایگزینی مناسب برای روش‌های سنتی پیشنهاد شود.

استفاده از مایکروویو در فرآیندها مختلف صنایع غذایی جهان طی سالیان گذشته به ‌شدت افزایش داشته است و این مساله باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کاهش زمان خشک کردن و بهبود کیفیت محصول در صنایع مختلف غذایی شده است. در این طرح تحقیقاتی بهینه سازی و تعیین شرایط مناسب خشکانیدن زعفران تازه با استفاده از مایکرویو مورد بررسی قرار گرفته و آزمایش‌هایی به منظور آلودگی‌زدایی و یا کاهش بار میکروبی نمونه‌های زعفران خشک و ارزیابی تغییرات کیفی انجام شده است.

نتایج حاصل از آمارهای بدست آمده از آزمایش‌های شیمیایی و میکروبی نمونه‌های زعفران نشان داد که فرآیند خشک کردن زعفران با استفاده از مایکرویو به دلیل کاهش موثر زمان از چند روز به چند دقیقه و امکان کنترل شرایط باعث حفظ بیشتر ویژگی‌های کیفی و از طرفی کاهش آلودگی‌های میکروبی آن می‌گردد.

از سوی دیگر قرار دادن نمونه‌های خشک زعفران در معرض اشعه مایکروویو کاهش معنی‌دار آلودگی میکروبی را سبب می شود و بر کیفیت زعفران از نظر ویژگی‌های قدرت رنگ، عطر و طعم تاثیر نامطلوبی به جا نمی گذارد .

دستگاه زعفران خشک کن اتویی

در این قسمت از مقاله سعی می کنیم دستگاه های مختلفی که برای خشک کردن زعفران در بازار وجود دارد را معرفی کنیم.برند های مختلف می توانند با ارسال کاتالوگ و یا متن خود در این قسمت به معرفی دستگاه های خشک کن زعفران بپردازند.

دستگاه زعفران خشک کن اتویی

دستگاه زعفران خشک کن اتویی

قیمت دستگاه زعفران خشک کن اتویی

قیمت دستگاه خشک کن اتویی بسیار متفاوت است این قیمت ها میتواندبر اساس کارایی و کاربرد و نوع و روش خشک کردن زعفران و هم چنین کیفیت محصول بدست آمده از آن متفاوت بوده و از حدود 10 میلیون تومان تا 50میلیون تومان متفاوت است

این مطلب آپدیت می شود….

جهت سفارت تبلیغات دستگاه زعفران خشک کن اتویی با ما درتماس باشید

6 پاسخ
  • امید گفته:

   سلام.با تشکر از مشارکت شما.این مطلب یه کار تحقیقاتی بود و تنظیمات ان را بیشتر باید به صورت تجربی بدست آوریدوتجربیاتتون رو با ما به اشتراک بزارید

   پاسخ
  • کشاورز آنلاین گفته:

   سلام.
   با تشکر از شما دوست عزیز
   ما این امکان رو داریم در صورتی که هر کدام از تولید کنندگان دستگاه خشک کن زعفران خواستند ، محصولشون رو معرفی کنیم

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *