نگین زعفران

زعفران نگین  ، چطور درست می شود، چطور زعفران را نگینی خشک کنیم، مشخصات زعفران نگینی ، شناخت زعفران نگین،

زعفران گران ترین ادویه دردنیاست. پادشاه ادویه ها  نامیده می شود.زعفران دارای خواص دارویی و درمانی زیادی در طب جدید و هم چنین در طب سنتی است.از زعفران در آشپزی به خصوص در آشپزی ایرانی استفاده های زیادی می شود .

برای شناخت زعفران نگین بهتر است ابتدا شمای کلی و شکل ظاهری زعفران را بشناسیم تا بتوانیم در مواقع لازم این شکل زعفران را به آسانی تشخیص دهیم.

زعفران نگین چیست

مشخصات زعفران و شکل نگین

مشخصات زعفران نگین

  • کلاله ها کاملا از هم جدا هستند
  • خوش رنگ و قرمز یک دست
  • قلم های ان درشت است
  • فر خوردگی ندارد و یا کم دارد
عکس زعفران نگین

زعفران نگین

پاک کردن زعفران نگینی

زعفران نگین چیست :اصولا به زعفرانی نگین میگویند که موقع پاک کردن آن سه کلاله زعفران از قسمت سفید(ریشه) و قسمت نارنجی رنگ (بوری) کاملا جدا شود و هیچ گونه رنگی چز رنگ قرمز در ان نباشد.همچنین هر چه این کلاله ها درشت تر باشد کیفیت زعفران نگین بهتر و شکل ظاهری آن زیبا تر است.

زعفران نگین و مشخصات آن

پاک کردن زعفران نگینی

البته این نکته اینجا مطرح است که هر چه کلاله زعفران درشت تر باشد نشانه ای بر استفاده از کود شیمیایی آن هم به مقدار زیاد در مراحل کاشت زعفران است.

شبه نگین چیست؟

زعفران شبه نگین چیزی بین زعفران پوشال و زعفران نگین است که در پاک کردن زعفران دقت کمتری صورت گرفته است و مقداری زردی همراه کلاله قرمز رنگ وجود دارد.به همین دلیل قیمت ان نیز از زعفران نگین کمتر است و متاسفانه عده ای ان را به جای زعفران نگین به مشتریان خود میفروشند.

کاربرد زعفران نگین

در زمان هایی که میهمان های خاص داشته و می خواهید زعفرانی در خور توجه به آنها اهدا نمایید . مواردی که رنگ دهی زعفران برای شما ملاک است .

  زعفران نگین شامل چه قسمت هایی است ؟

زعفران نگین نوع خاصی از زعفران بوده که در آن رشته های ۳ شاخه ای کلاله ( قسمت های قرمز رنگ ) بدون خامه یا همان ریشه سپید زعفران از میان رشته های موجود جداسازی می شوند .

 چگونه زعفران نگین تولید می شود

زعفرانکاران حرفه ای سحرگاه بر سر مزارع زعفران خویش حاضر شده و باید قبل از طلوع آفتاب همه گل ها را جدا کرده باشند.در نهایت با انتقال گل ها به مکانی خاص و طی عملیات جداسازی در زمانیکه میخواهند ریشه کامل زعفران را از گل جدا نمایند ، همان زمان اقدام به قطع کردن سه رشته کلاله از یکدیگر می نمایند . سپس زعفران مد نظر به خشک کن منتقل شده و عملیات خشک کردن زعفران نگین آغاز میگردد .

انواع زعفران نگین 

 زعفران نگین دارای سه نوع می باشد . به طور کلی تمامی محصولات زعفرانی براساس مقدار رنگ دهی ، میزان شکسته و نرمه موجود در محصول ، ضخامت کلاله ها ، طول کلاله ها ، محل قطع شدن کلاله ها و پیچ و تاب داشتن محصول تقسیم بندی می شود .
زعفران سوپر نگین (درجه ۱ ) :
کلاله های زعفران از یکدیگر جدا شده اند ، فر خوردگی ندارد ، تمامی کلاله های موجود ضخیم می باشند.
زعفران نگین ( درجه ۲ ) :
کلاله های زعفران از یکدیگر جدا شده اند ، فر خوردگی ندارد ، ممکن است اندکی کلاله ها ریز و درشت باشند .
زعفران شبه نگین ( درجه ۳ ) :
کلاله های زعفران از یکدیگر جدا شده اند ، ممکن است دارای فرخوردگی باشند ، ممکن است ریز و درشت باشند .

فرق زعفران نگین و سرگل چیست

تشخیص زعفران سرگل و زعفران نگین برای مردم عادی بسیار سخت است ، زیرا این دو محصول بسیار به یکدیگر شبیه هستند با این تفاوت که زعفران نگین از نظر طول کلاله بزرگ تر است ، صاف و بدون فرخوردگی می باشد ، شکستگی ندارد و کلاله ها همگی ضخیم می باشند اما در زعفران سرگل طول کلاله کوتاه تر است ، سرگل اندکی فرخوردگی دارد و از طرفی ممکن است دارای شکستگی باشد . هم چنین از نظر کلاله های زعفران دارای ضخامت های کوچیک و بزرگ می باشد .

 قدرت رنگ دهی زعفران نگین چقدر است ؟

شما در زعفران نگین بین ۲۳۰ تا ۲۷۰ واحد ، رنگ دهی را شاهد خواهید بود

زعفران نگین سوپر

زعفران نگین سوپر چیست ؟ زعفران نگین سوپر به نوعی از زعفران نگین گفته می شود که قلم های زعفران ( کلاله) درشت تر از حد معمول باشد و معمولا چینی ها دنبال این نوع زعفران هستند. از مشخصات این نوع زعفران درشت بودن کلاله است.

زعفران نگین سوپر

زعفران سوپر نگین

زعفران سوپر نگین خاصیت رنگ دهی بسیار بالایی  دارد و میزان سافرانال و کروسین در مقایسه با انواع دیگر زعفران  در آن بسیار بالاتر است

خشک کردن نگینی

خشک کردن زعفران یکی از مراحل مهم در آماده سازی زعفران نگین است بهترین کار برای تهیه و خشک کردن زعفران نگین استفاده از دستگاه خشک کن زعفران خانگی یا صنعتی است.پیشنهاد میکنیم مطلب خشک کردن زعفران را مطالع نمایید.

قیمت زعفران نگین

زعفران نگین چیست وقتی این سوال به ذهن ما می رسه نا خود آگاه این سوال نیز به ذهن انسان خطور میکنه که قیمت زعفران نگین چقدر برای آگاهی از قیمت زعفران نگین کلیک کنید.

خرید اینترنتی زعفران