روش دم كردن زعفران با آب جوش +یخ

چگونه دم کرده زعفران درست کنیم،طریقه و روش آسیاب زعفران ؟، دم كردن زعفران براي پريود شدن، دم کردن زعفران با یخ ،دم کردن زعفران با آب جوش , ساییدن زعفران بدون هاون ،

دراین مطلب سعی داریم تا بهترین روش دم کردن زعفران  ونیز طریقه سابیدن زعفران بدون هاون به منظور استفاده بهینه از این طلای سرخ ایرانی را برای شما بیان کنیم.امیدواریم پس از مطالعه این متن بتوانید روشهای مختلف دم کردن زعفران با اب جوش و یخ  را به خاطر سپرده  و در مواقع لزوم از آن بهره کافی رو ببرید.

رایج ترین روش برای مصرف زعفران در ایران ،دم کردن سرگل زعفران است.قیمت زعفران سرگل نسب به سایر انواع زعفران مخصوصا قیمت زعفران نگین بسیار کمتر و مناسب تر است و برای استفاده خانگی پیشنهاد می گردد.

بهترین روش دم کردن زعفران چیست؟

بهترین روش دم کردن زعفران  ترکیب دو روش مدرن و سنتی است.به همراه فیلم درادامه مطلب ببینید

بهترین و ساده ترین روش سابیدن زعفران چیست؟

بهترین وآسانترین روش سابیدن زعفران ساییدن زعفران با قاشق است. به همراه فیلم آموزشی دراین مطلب ببینید و بخوانید

چگونه دم کرده زعفران درست کنیم؟

در این مطلب بهترین روش دم کردن زعفران  را به همراه فیلم آموزشی ببینید

روش دم کردن زعفران

برای دم آوردن زعفران د و روش کلی وجود دارد

 •  دم کردن زعفران با آب جوش
 • دم کردن زعفران با یخ

با توجه به استقبال کاربران از ویدیو ، ابتدا در صورت تمایل این آموزش را در قالب فیلم ببینید و سپس به صورت تشریحی، متن را مطاله نمایید.

فیلم زیر ترکیبی از دو روش دم کردن زعفران با آب جوش و یخ را نشان میدهد و در ادامه در مورد روش دم کردن سنتی و نیز دم کردن با یخ بیشتر بخوانید

ساییدن زعفران

برای  دم کردن زعفران معمولا ابتدا آنرا در یک هاون میسابند تا با خرد شدن آن طعم و رنگ زعفران سریعتر و بهتر آزاد شوددر بیشتر مناطق ایران و همچنین مناطق مرطوب با کمی شکر یا یک حبه قند ،زعفران را میسابند که تاثیر به سزایی در نسوختن زعفران و شیرین شدن زعفران میشود،که ما این روش با به عنوان بهترین روش و طریقه دم کردن زعفران به شما پیشنهاد میکنیم.
اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که سابیدن زعفران با هاون های فلزی و یا سابیدن باسرعت ،سبب سوختن زعفران میشود و زعفران خاصیت و میزان رنگدهی خود را به مراتب از دست میدهد.

در ادامه فیلم آموزش سابیدن زعفران به آسان ترین شکل ممکن رو ببینید.

دم كردن زعفران با آب جوش

همانطور که میدانید زعفران ،دارای طبعی گرم و کمی تلخ می باشد.

پس از سابیدن زعفران و یا خرد کردن زعفران با دستگاه های زعفران ساب ،زعفران را در مقدار کمی آب جوش ریخته و به مدت ده الی ۱۵ دقیقه به آن استراحت میدهید تا زعفران به راحتی طعم و رنگ خود را به آب بدهد.این کار بهتر است در ظرف در بسته انجام گیرد تا کیفیت آن دو چندان شود
میزان آب و مقدار زعفران برای دم کردن بصورت دلخواه می باشد.ولی بهتر آن است که مقدار آب آن کمتر از یک سوم لیوان باشد و زعفران آن درحدود یک قاشق سوپ خوری و یا بیشتر باشد.

روش های مختلف دم کردن زعفران

طرز دم آوردن زعفران

روش مرسوم برای گلاب گیری از گل محمدی و عرق گیری گیاهان دارویی دیگر،دم کردن و گرم کردن ان بوده و همچنان نیز است.به همین خاطر ما این روش را  برای دم کردن زعفران توصیه نمیکنیم و به شما هم یشنهاد نمیدیم.

طرز دم کردن زعفران

برای درست کردن دم کرده زعفران ابتدا باید بهترین روش برای سابیدن زعفران را بدانیم و انجام دهیم تا عطر و طعم زعفران را به خوبی احساس کنیم.

ساییدن زعفران بدون هاون

در فیلم زیر ساییدن زعفران بدون هاون به خوبی و به ساده ترین شکل بیان می شود.

 

مقدار مجاز مصرف دم کرده زعفران

مقدار مصرف مجاز زعفران روزانه حدود یک گرم است؛ همچنین مقدار مصرف تنتور آن حدود 15 قطره در روز است. مصرف سه گرم زعفران برای هر نفر در ماه بسیار سالم و سودمند می‌باشد اما مصرف بیش از 5 گرم در ماه مضر است. مصرف 5 گرم زعفران در يك وعده‌غذایی می‌تواند منجر به مرگ انسان گردد.

 

دم کرده ی زعفران برای دردهای متوسط تا شدید شکمی و قسمت فوقانی شکم موثر است. همچنین دردهای غشای روده ی بزرگ را نیز آرام می کند.

چای زعفران برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند آسم، سرفه، خشکی پوست، حمله عصبی، گاز معده، سوزش سردل، بی خوابی و انزال زود رس مفید است. طریقه درست کردن چای زعفران را میتوانید اینجا بخوانید.

 

طریقه دم کردن زعفران

طرز دم کردن زعفران با یخ

دم کردن زعفران با یخ

طرز دم کردن زعفران با یخ:در کتاب‌ها و برنامه‌های آشپزی دیده ایم که برای استفاده از رنگ زعفران در پخت غذا و شیرینی ، توصیه می‌شود که آن را داخل مقداری آب جوش حل کرده و یا دم کنیم.اما در این جا می‌خواهیم شما را با روش دیگری آشنا کنیم. یخ! تعجب کردید؟درست خواندید،یخ! چگونه ؟

برای دم کردن زعفران با یخ بهتراست زعفران را در ظرف شیشه ایی ریخته و به میزان زعفران موجود ،قالب های کوچک یخ را قرار داده و بگذارید تا قالب های یخ در دمای محیط آب شده و زعفران عصاره و رنگدهی خود را به آب بدهد.

کسانی که این تجربه را داشته اند میگویند رنگ دهی این روش برای زعفران بیشتر و رضایت بخش تر بوده است.


هرچند که ما روش سنتی و همانا دم کردن زعفران با آب جوش را پیشنهاد میکنیم،زیرا در تمام مراحل داروسازی از زعفران ،برای عصاره گیری زعفران،آن را گرم و دم میکنند و نه اینکه آنرا سرد و فریز بکنندو نیز در روش دم کردن خواص زعفران بهتر حفظ می شود.

 

زعفران یکی از محصولات ارزشمند و صادراتی کشور عزیزمان ایران است و پیشینه استفاده از رنگ این گیاه به پنجاه هزار سال پیش و استفاده این ماده در غذاهای ایرانی به ۳۵۰۰ سال قبل بر می‌گردد.این ماده همیشه گران قیمت بوده و هست به همین دلیل اگر بتوانیم از زعفران رنگ بیشتری بگیریم و در نتیجه مقدار کم تری زعفران برای معطر و خوشرنگ کردن غذاهایمان استفاده کنیم به اقتصاد خانواده کمک شایانی کرده ایم.

میزان یخ مورد استفاده ،بستگی به میزان پودر زعفران شما دارد.به عنوان مثال برای نصف قاشق چای خوری پودر زعفران، دو تکه یخ در ابعاد یخ‌های تولیدی یخ ساز یخچال‌های خانگی کافیست. اگر به میزان بیشتری از رنگ زعفران نیاز داشتید،مقدار پودر زعفران و یخ را با همین تناسب افزایش دهید

.

طریقه دم کردن زعفران

دم كردن زعفران با آب جوش

نکات بسیار مهم برای دم کردن و سابیدن زعفران

 • هنگام خرید زعفران،هیچگاه زعفران خرد شده را نخرید .چون زعفران درجه یک باید رشته ایی و سرخ رنگ باشد و بااینکار از خرید زعفران تقلبی و از افراد سودجو که مواد ناخالص و یا درجه دو را به عنوان درجه یک میفروشند جلوگیری میکنید.
 •  همیشه زعفران را در ظرف یا محیطی وکیوم و ایزوله نگه دارید تا از عطر و طعم آن کاسته نشود.
 • زعفران سرگل را در جای خشک و دور از تابش مستقیم نور خورشید نگه دارید.
 • زعفران را از برندهایی که تخصصشان زعفران است بخرید که درصورت نارضایتی آنرا پیگیری و بتوانید زعفران خریداری را مرجوع کنید.
 • زعفران را همراه باچای و شیر نیز میتوانید دم کرده و نوشید.
 • از خواص زعفران غافل نشوید و از آن به درستی استفاده کنید.
 • زعفران به علت نگه داری نادرست خاصیت خود را ازدست میدهد و لزج مانند میشود.
  پس به مقدار نیاز ،مقدار دم شده زعفران خود را تعیین کنید.

این نکته را هم  خاطر نشان کنیم که اگر دنبال کیفیت خوب و بالای زعفران هستید حتما زعفران را به صورت مستقیم از کشاورز  تهیه نمایید.و ما در زعفرانیک این هدف را دنبال می کنیم چون تمامی محصولات را خود تولید می کنیم.