مقالات زعفرانی

بهترین روش نگهداری زعفران برای طولانی مدت

روش نگهداری زعفران

روش نگهداری زعفران

بهترین روش های نگهداری زعفران : در این مطلب در مورد روش نگهداری زعفران صحبت میکنیم و چند نکته و روش کاربردی برای بهتر نگداشتن زعفران  در هانه و یخچال برای شما بیان خواهیم کرد. تا بتوانید زعفرون ها رو با بهترین کیفیت نگهداری کنید و بهترین استفاده رو از اون ببرید.

نگهداری زعفران

نگهداری زعفران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، زیرا کم شدن اسانس زعفران و کاهش عطر و بوی آن، به معنای کاهش خواص زعفران است و این یعنی هرچه قدر زعفران شما عطر و بو و رنگ خود را از دست بدهد، به همان میزان ارزش و کارایی آن هم پایین می آید. لذا در نگهداری از زعفران دقت زیادی به خرج دهید .

نگهداری زعفران

بهترین روش نگهداری زعفران فله

آسیاب کردن زعفران

آسیاب کردن زعفران کار آسانی است، شما با هر وسیله ای که در خانه دارید می توانید به آسیاب کردن زعفران بپردازید، البته اگر با یک وسیله چوبی این کار را انجام بدهید بهتر است و بعد از آسیاب کردن، آنرا خرد کنید تا به تکه های کوچکی تبدیل بشود. البته چنانچه بسته های نایلونی زعفران را تهیه میکنید بهترین راه برای آسیاب کردن زعفران سابیدن آن با قاشق است، روش سابیدن زعفران با قاشق را اینجا ببینید.

سابیدن و دم کردن زعفران

چنانچه بعد از خرید زعفران متوجه شدید که زعفران کاملا خشک نشده ، باید قبل از آسیاب کردن، آنرا با فر یا شعله گاز خشک کنید، بهتر است این کار را با فر انجام دهیم  و برای خشک کردن زعفران با این روش شما به حدود 5 دقیقه زمان نیاز دارید. حرارت زیاد موجب سوختگی زعفران و هدر شدن خواص آن می شود، پس حسابی باید مراقب باشید تا زعفران نسوزد.

پیشنهاد مطالعه بیشتر:   انواع زعفران (شناخت بهترین نوع +صادراتی)

نگهداری زعفران فله

زعفران را باید در یک محیطی که کاملا خشک و تاریک و خنک است نگه داری کنید و هرگز آنرا در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید چراکه موجب کاهش رنگ زعفران می شود و باعث می شود کیفیت زعفران پایین بیاید و در هنگام استفاده از آن، عطر و بوی همیشگی و بی نظیر خود را از دست بدهد.

دمای مطلوبی که برای نگهداری زعفران گفته شده است، حدود ۲۰ درجه سانتی گراد می باشد و رطوبت هوا هم باید کمتر از تقریبا %۴۰ باشد.

 

 اینجا میتونید زعفرانی درجه یک و اعلا رو به صورت مستقیم از کشاورز تهیه کنید>> خرید زعفران عمده از کشاورز

بهترین روش نگهداری زعفران چیست

در مناطقی که رطوبت هوا زیاد بوده مانند شهرهای ساحلی شمال و همچنین جنوب ایران باید در یخچال انجام گیرد، در غیر این صورت باعث چسبیدن رشته های زعفران به هم و بعد از آن باعث خراب شدن زعفران میشود.

نگهداری زعفران در هوایی که آزاد است،  موجب کاهش عطر و بوی دلنشین زعفران می گردد.

محلی که برای نگهداری زعفران انتخاب می کنید، باید به دور از هرگونه حشره و جونده باشد .

برای حفظ کردن عطر و طعم زعفران باید هنگام مصرف زعفران، آنرا کاملا پودرنمایید.

درب ظرفی که در آن زعفران را ریخته اید به خوبی ببندید که در غیر این صورت، عطر زعفران کم شده و خواص آن کاهش پیدا می کند.

بهترین روش نگهداری زعفران

نگهداری زعفران

روش نگهداری زعفران  دم کرده در یخچال

اگر میخواهید زعفران  را در  یخچال نگهداری کنید، به نکات زیر دقت کنید:

  •  باید زعفران را دم کنید و به صورت دم شده، زعفران را فریز کنید.
  • نگهداری زعفران در یخچال نباید بیشتر از ۲ هفته طول بکشد و در غیر این صورت، زعفران رنگ خودش را از دست خواهد داد و مزه و بوی بدی میگیرد.
پیشنهاد مطالعه بیشتر:   صادرات زعفران به کانادا: راهنمای کامل( چمدانی یا گمرکی + هزینه)

چنانچه میخواهید بدون دم کردن زعفران، آن را در یخچال نگهداری کنید،زعفران را در بسته هایی که شیشه ای هستند قرار دهید و درب آن را به خوبی ببندید.

راهنمای خرید زعفران(کلیک کنید)

آیا زعفران در یخچال خراب میشود؟

اولین قدم در نگهداری زعفران در یخچال، جدا کردن زعفران از بسته‌بندی اصلی است. بسته‌بندی اصلی معمولاً هوا را به درون نفوذ نمی‌دهد و ممکن است باعث رطوبت و خراب شدن زعفران شود. بنابراین، زعفران را در بسته‌بندی جداگانه و یا در بطری‌های شیشه‌ای به داخل یخچال بگذارید.

همچنین، برای جلوگیری از تماس زعفران با هوا و رطوبت، می‌توانید بطری شیشه‌ای را با فویل آلومینیومی پوشانده و سپس در یخچال قرار دهید. فویل آلومینیومی به خوبی هوا را از ورود به داخل بطری جلوگیری می‌کند و زعفران را در محیط خشک نگه می‌دارد.

همچنین، می‌توانید زعفران را در ظروفی با درب هایی که ضد نفوذ هوا باشد استفاده کنید. این ظروف معمولاً در فروشگاه‌های مخصوص ادویه‌جات یافت می‌شوند و هوا را به درون نفوذ نمی‌دهند. با قرار دادن زعفران در این ظروف و سپس قرار دادن آنها در یخچال، می‌توانید زعفران را برای مدت طولانی نگهدارید.

 اینجا میتونید زعفرانی درجه یک و اعلا رو به صورت مستقیم از کشاورز تهیه کنید>> خرید زعفران عمده از کشاورز

همچنین، می‌توانید زعفران را در یخچال در دمای پایین‌تر از صفر درجه سانتیگراد قرار دهید. دمای پایین‌تر باعث کاهش رطوبت در داخل یخچال می‌شود و زعفران را در شرایط خوبی نگه می‌دارد.

به طور کلی، مدت نگهداری زعفران در یخچال تا یک سال می‌تواند باشد. اما برای حفظ بو و طعم زعفران بهتر است آن را در مدت زمان کمتری مصرف کنید. همچنین، قبل از استفاده از زعفران، باید آن را با یک قاشق کوچک در آب گرم خیس کنید و سپس به غذاهای خود اضافه کنید.

پیشنهاد مطالعه بیشتر:   تور زعفران چینی و برداشت زعفران 99

بهترین ظرف برای نگهداری زعفران خشک

بهترین ظروف نگهداری زعفران خشک ظروف شیشه‌ای، سرامیکی و فلزی گزینه‌های مناسبی برای نگهداری زعفران هستند. این ظروف باید مات و ضدنور باشند و در محیط تاریک و خنک و عاری از رطوبت قرار گیرند. بهتر است زعفران را به صورت رشته‌ای نگهداری کنید و برای هر بار مصرف به اندازه مورد نیاز در هاون برنجی و یا با قاشق بسایبد و مصرف نمایید.

حداکثر زمان نگهداری از زعفران : زعفران را می توان تا حدود 3 سال نگهداری کرد،ولی بهترین زمان برای نگهداری زعفران 2 سال توصیه می شود.

نکات مهم برای نگهداری زعفران

  • زعفران را قبل از مصرف باید و حتما بسابید:اگر می خواهید زعفران شما رنگ خودش را بهتر حفظ کند پس قبل از دم کردن آن، اقدام به کوبیدن و سابیدن آن نمایید.
  • زعفران را در ظرف های فلزی یا شیشه ای نگهداری کنید، با اینکار شما می توانید از هدر رفتن خاصیت زعفران جلوگیری نمایید. بنابراین به هیچ وجه زعفران را در ظروف پلاستیکی قرار ندهید چون خاصیت زعفران در این ظروف کم می شود.
  • خوب است زعفران را دور از تابش مستقیم نور آفتاب قرار دهید، زیرا نور خورشید می تواند افت و تغییر رنگ زیادی در زعفران به وجود آورد.
  •  زعفران را در جای گرم قرار ندهید
  • زعفران رد در معرض رطوبت قرا ندهید
  • از باز نگهداشتن درب ظرف نگهداری زعفران خودداری کنید، این کار باعث از بین رفتن عطر و بوی زعفران می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *