,

زعفران در پریودی: تأثیر و عوارض خوردن چای زعفران

پریودی (عادت ماهانه) یکی از جنبه‌های مهم سلامتی زنان است که ممکن است با عوارض و ناراحتی‌هایی همراه باشد. آیا زعفران برای پریودی خوب است؟ بله، برخی تحقیقات نشان داده‌اند که زعفران ممکن است در کاهش علائم درد و ناراحتی های مرتبط با دوره‌ پریودی زنان کمک کند. این گیاه دارای خواص ضد التهابی است که نوشیدن آن به صورت چای، دمنوش و حتی شربت زعفران می‌تواند به کاهش دردهای قاعدگی کمک شایانی کند. در این مقاله، به بررسی تأثیرات مثبت و کاربردهای زعفران و همچنین عوارض خوردن زعفران و پریودی می‌پردازیم.

زعفران و پریودی

کاهش درد

زعفران به عنوان یک ضد التهاب طبیعی مشخص شده است و مصرف آن می‌تواند در کاهش دردهای پریودی مؤثر باشد. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مقادیر مناسب زعفران می‌تواند این دردها را تا حدود زیادی کاهش دهد.

زعفران و پریودی

تأثیر زعفران بر پریودی

پیشنهاد خرید
فروش زعفران نگین فله زعفران در پریودی: تأثیر و عوارض خوردن چای زعفران

زعفران نگین فله

تومان۴۴۵,۰۰۰تومان۴۴۵,۰۰۰خرید کنید

تنظیم هورمون‌ها

برخی تحقیقات نشان داده‌ که زعفران می تواند در تنظیم هورمون‌های مرتبط با دوره‌های پریودی تأثیرگذار باشد. این می‌تواند منجر به تجربه بهتری از دوره‌های پریودی شود.  و بر خلق و خوی فرد تاثیر مثبتی داشته یاشد.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر:   زعفران برای چی خوبه ( فواید و خواص زعفرون)

ایا زعفران برای پریودی خوب است؟

بله، برخی تحقیقات نشان داده‌اند که زعفران ممکن است در کاهش علائم درد و ناراحتی مرتبط با دوره‌های پریودی کمک کند. این گیاه دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند به کاهش دردهای ماهیانه کمک کند. هرچند که برخی افراد ممکن است به طور موثری به زعفران واکنش نشان دهند، اما برخی دیگر احساس بهبود در کاهش درد و سایر علائم پریودی می‌کنند.

مهم است به یاد داشته باشید که هر گونه مصرف مکمل‌ها یا گیاهان دارویی، بهتر است با مشورت پزشک یا متخصص بهداشت زنان انجام شود، به خصوص اگر شما داروهای دیگری مصرف می‌کنید و یا مشکلات سلامتی خاصی دارید.

چای زعفران برای پریودی

ایا زعفران برای پریودی خوب است؟

خوردن زعفران در پریودی

مصرف خوراکی:

استفاده از زعفران در غذاها یا

نوشیدن چای زعفران می‌تواند در تسکین علائم پریودی مؤثر باشد. مصرف منظم و در دستور غذاها می‌تواند تأثیر مثبتی داشته باشد.

استفاده خارجی:

استفاده از روغن زعفران برای ماساژ در ناحیه پایین شکم نیز می‌تواند در کاهش درد و راحتی در دوره‌های پریودی کمک قابل توجهی کند.

زعفران برای پریودی

چای زعفران برای پریودی

خانم هایی که پریودی نامنظمی دارند و معمولا قاعدگی آنها به تاخیر می افتد از چای زعفران جهت عادت ماهیانه استفاده می کنند. زعفران از نظر طب سنتی ایرانی طبع گرمی دارد و مصرف چای زعفران در این دروه به علت تنظیم سطح سروتونین باعث بهبود سندرم پیش از قاعدگی می‌شود‌. زعفران خاصیت آرامش‌بخشی و ضدالتهابی دارد که استفاده از آن باعث کاهش گرفتگی ها و درد‌های دوران پریودی می‌شود. نوشیدن این دمنوش‌هر سه روز در هفته باعث تنظیم مکانیسم عادت‌های ماهانه در بانوان می شود.

زعفران برای پریودی و قاعدگی

بررسی های  پژوهشگران مرکز تحقیقات روان پزشکی و روانشناسی دانشگاه علوم پزشکی در تهران  نشان می دهد ، زعفران در کاهش اختلالات پیش از قاعدگی ( سندرم pms) در بانوان فوق العاده موثر می باشد.
دکتر شاهین آخوندزاده پژوهشگر طرح تحقیقاتی اثرات درمانی زعفران در افسردگی و آلزایمردر بانوان در گفت و گو با ایرنا بیان کرد : این مطالعه بر روی ۴۸ زن متاهل در سنین ۲۲ تا ۴۰ سالگی که به سندرم pms در حد متوسط تا شدید مبتلا بودند ، صورت گرفته است.

زعفران برای پریودی و قاعدگی

فواید زعفران در کاهش اختلالات پیش از قاعدگی

نتایج این تحقیق نشان می دهد:

  •   استفاده از کپسول زعفرون در این زنان به میزان ۴۴ درصد در کاهش اختلالات این سندرم  موثر است.
  •  فرایند تولید کپسول زعفران ایرانی هم اکنون در مرحله اخذ مجوز از وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی است و به محض دریافت مجوز تولید  ، تولید آن توسط یک شرکت داروسازی داخلی انجام می گردد.
  •  زنانی که دارای سندرم پیش از قاعدگی هستند معمولا  دچار اختلالاتی مانند : اختلالات افسردگی ،گوارشی ، اضطراب و دردهای عضلانی می باشند به گونه ای که علایم این سندرم بر روی تمامی فعالیت های  روزانه این زنان تاثیر منفی گذاشته و کار های روزمره را تحت تاثیر قرار می دهد.
  •  معمولا زنان تحصیل کرده بیشتر از سایر زنان متوجه ابتلا به این سندرم می باشند و برای درمان به پزشک مراجعه می نمایند

تاثیر زعفران بر پریودی

تحقیقات انجام شده درباره خوردن زعفران در دوران قاعدگی :

  • افزایش آهن
  • آزاد شدن از احساسات آزار دهنده
  • مسکن درد های قاعدگی
  • کمک به هضم غذا
  • بهبود هضم غذا

منبع : ایران سلامت

آیا چای زعفران برای پریود شدن خوبه؟

چای زعفران زنان در دوران پریودی، درد و ناراحتی‌های قاعدگی و چرخه‌های نامنظم را تسکین و بهبود می‌دهد،. این نوشیدنی حتی در دوران قاعدگی، مشکلات روانی مانند استرس، افسردگی و خشونت را بهبود می‌بخشد و در بسیاری از موارد حتی برای زنانی که به سن یائسگی رسیده‌اند، بسیار موثر است.

با کاهش سطح سروتونین، این اختلالات در بدن رخ می‌دهند. اما وقتی چای زعفران را می‌نوشیم و بوی آن را حس می‌کنیم، سروتونین در مغز تحریک می‌شود و این علائم کاهش می‌یابد. زعفران در طب سنتی جایگاه ویژه‌ای دارد زیرا به دلیل خواص گرم‌کننده‌اش، باعث کاهش اسپاسم عضلانی، تحریک قاعدگی و در نهایت بهبود نظم در چرخه پریودی می‌شود.

پیشنهاد مطالعه بیشتر:   فواید زعفران برای زنان و خواص آن برای رحم

خوردن چای زعفران در پریودی

 بسیاری از افراد فکر می‌کنند مصرف چای و دمنوش زعفران در دوران قاعدگی ضرر دارد، اما اینطور نیست و  نوشیدن این چای می‌تواند بهبودی در اختلالات پریودی به همراه داشته باشد.

خانم‌هایی که با نامنظمی پریودی روبرو هستند، حتماً باید از خاصیت درمانی زعفران که بر روی آن‌ها تاثیر می‌گذارد، آگاه باشند. زیرا با نوشیدن این چای می‌توانند زمان پریودی خود را به حالت طبیعی بازگردانند. مصرف معقول و مجاز این نوشیدنی به دلیل تولید کروسین، سطح سروتونین تولید شده را در مغز کنترل می‌کند و در نهایت باعث بهبود اختلالات قاعدگی می‌شود. سروتونین یک ناقل عصبی است که تاثیر زیادی در افسردگی، بارداری، اشتها، یائسگی و خواب دارد.

بسیاری از دختران با تاخیر بلوغ مواجه هستند و به آن‌ها توصیه می‌شود حداقل هفته‌ای سه بار از زعفران استفاده کنند تا زعفران با خاصیت قاعده‌آوری که دارد، فرآیند بلوغ آن‌ها را تسریع کند. و حتی برای زنانی که به یائسگی وارد شده‌اند، این نوشیدنی بسیار مفید است.

پیشنهاد مطالعه بیشتر:   زعفران زیاد خوردم چیکار کنم؟ (خطرات و عوارضش چیه)

زعفران برای پریود شدن

گاها اتفاقات و هیجاناتی مثل سفر رفتن، ورزش کردن و استرس باعث عقب افتادن پریودی می‌شود، و گاهی اوقات هم مشکلات و تغییرات هورمونی عامل عقب افتادن این دوران می‌شود.
زعفران خاصیت قاعده‌آوری بسیار بالایی دارد، حتی بعضی از خانم‌هایی که دچار یائسگی شدن هم با خوردن این دمنوش دوباره پریودی آن‌ها باز می‌شود.

تحقیقات نشان داده با افزایش ویتامین C بدن زمان عقب افتادن قاعدگی کمتر اتفاق می‌افتد چون ویتامین C قابلیت بالایی در تحریک کنندگی قاعدگی دارد؛ و زعفران هم منبعی سرشار از ویتامین C می‌باشد.

زعفران دارای ترکیباتی است که منجر به افزایش میزان پروستاگلاندین‌ها‌ی رحم می‌شود. پروستاگلاندین‌ها نوعی هورمون در بدن زنان هستند که ترشح این هورمون در رحم باعث حالت‌های اسپاسم (انقباض) رحم و در آخر شروع دوران پریودی می‌شود. نوشیدن چای زعفران در به طور مرتب باعث می‌شود که مانع پریودی شما هرچه که هست در یک تا ده روز از بین برود.

دلایل مختلفی برای تاخیر در قاعدگی وجود دارد. اگر بارداری مشکلی ندارد، می توانید با مصرف چای زعفران این مشکل را حل کنید. استرس، تغییرات آب و هوایی، استفاده از برخی داروها، ورزش و فعالیت شدید از دلایل اصلی این بی نظمی هستند. برای مصرف زعفران در دوران بارداری حتما باید با پزشک خود مشورت کنید. بنابراین اگر مطمئن هستید که باردار نیستید از چای زعفران استفاده کنید. تاثیر زعفران بر روی جنین با توجه به وضعیت جنین و مادر متفاوت است. به همین دلیل باید با پزشک خود مشورت کرده و تحت نظر پزشک زنان مصرف گردد.

اگر زعفران به درستی مصرف شود می تواند این اختلال قاعدگی را برطرف کند و همچنین درمان خوبی برای افسردگی به شمار می آید. پیشنهاد ما مطالعه:  طرز تهیه دمنوش زعفران برای قاعدگی  است. امیدوارم برای شما کاربردی باشد.

نحوه دم کردن زعفران برای پریود شدن

برای اینکار حدود ۱ گرم زعفران را که خوب سابیده شده را با آب جوش دم کرده و بگذارید خوب دم بکشد، سپس با عسل و یا نبات شیرین کرده و میل نمایید.

برای اثر گذاری بهتر این دمنوش جهت باز شدن قاعدگی یا شروع پریودی(عادت ماهانه) پیشنهاد می شود آویشن ، زنجبیل ،دارچین و گل سرخ به این دم کرده اضافه شود.

در صورتی که احتمال میدهید باردار هستید از خوردن دمنوش زعفران اجتناب کنید و یا با انجام تست های آزمایشگاهی اطمینان حاصل کنید که باردار نیستید سپس و جهت باز شدن قاعدگی یا شروع پریودی اقدام نمایید.

نحوه دم کردن زعفران برای پریود شدن

نحوه دم کردن زعفران برای پریود شدن

عوارض خوردن زعفران در پریودی

از عوارض اصلیخوردن زیادی زعفران در روزهای اول دوره پریودی میتوان به افزایش خونریزی اشاره کرد. در روز های اول پریودی چای و دمنوش زعفران باعث افزایش حجم خونریزی میشود.

هشدارها و توصیه‌ها مصرف زعفران و پریودی

مصرف متعادل:

مصرف زیاد زعفران همواره توصیه نمی‌شود؛ بنابراین، بهتر است مقدار مصرف را تنظیم و کنترل نمایید.

 

پیشنهادما مطالعه مطلب : میزان مصرف زعفران در روز

مشورت با پزشک:

قبل از شروع هر گونه مصرف جدید، به ویژه اگر داروهای دیگری مصرف می‌کنید، مشورت با پزشک یا متخصص بهداشت زنان توصیه می‌شود.

زعفران به عنوان یک راهکار طبیعی و سنتی ممکن است در تسکین علائم دوره‌های پریودی مؤثر باشد، اما قبل از هر چیز، مشاوره با متخصص بهداشت زنان و پزشک معالج خود را فراموش نکنید.

در پایان تجربیات خودتون رو در استفاده از زعفران با ما به اشتراک بگذارید . پیشنهاد ما برای تهیه زعفران: خرید مستقیم زعفران از کشاورز است و در این سایت میتوانید با خاطری آسوده از کیفیت و اصالت، آن را تهیه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *