دسته بندی انواع زعفران

 انواع زعفران, انواع زعفران صادراتی ,  گرانترین نوع زعفرانگرانترین نوع زعفران ,   انواع و اقسام زعفران , عکس زعفران سرگل , بهترین نوع زعفران ,دسته بندی انواع مختلف زعفران ,  انواع زعفران قائنات , عکس زعفران سرگل , انواع و اقسام زعفران , تشخیص انواع مختلف زعفران

تشخیص انواع مختلف زعفران

سوالات زیادی در زمینه انواع مختلف زعفران وجود دارد.تعدادی از سوالات بالا قطعا به ذهن شما هم رسیده است در این مطلب سعی میکنیم انواع مختلف زعفران ( زرپران)را به اختصار توضیح دهیم و امیدواریم پس از خواندن این متن بتوانید به راحتی انواع زعفران را از هم تشخیص دهید.

زعفران چیست  :ادویه ای بسیار گران قیمت است. به همین دلیل  به آن طلای سرخ گفته می شود.حتما پش آمده است که هنگام خرید زعفران یا خرید اینترنتی زعفران با اسم های مختلفی از  زعفران برخورد کرده اید که ازلحاظ قیمت هم بسیاربا هم  متفاوت بوده اند: دسته،دخترپیچ، پوشال، سرگل، ممتاز، نگین،شبه نگین، نگین ممتاز و …اسم های دیگری که در این مورد بیان میشود.

انواع زعفران نگین

زعفران اعلا خراسان

انواع و اقسام زعفران :

زعفران به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود. هر چه خلوص زعفران بیشتر باشد قدرت رنگ دهی و همچنین عطر بهتری دارد. البته کیفیت زعفران به محل کشت و هم چنین نحوه خشک کردن آن هم بستگی دارد.در حال حاضر مرغوب ترین زعفران دنیا در گناباد و همچنین قاینات و تربت حیدریه کشت و همچنین برداشت می شود.

چهت مطالعه انواع زعفران ساب و همچنین خرید انواع مختلف زعفران ساب در زیر کلیک کنید

انواع زعفران ساب

آموزش تصویری شناخت انواع زعفران

در فیلم زیر انواع مختلف زعفران را با کیفیت بسیار خوب ببینید..با تشکر از تهیه کننده فیلم

سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد (فائو)، نظام توليد زعفران گناباد مبتني کشت به روش سنتی و بر آبياري با آب قنات را به عنوان ميراث كشاورزي مهم جهاني به ثبت رساند.

انواع مختلف زعفران

به طور کلی زعفران را میتوان به پنج دسته تقسیم کرد :

 1.  نگین
 2.  سرگل
 3. پوشال
 4. دخترپیچ
 5. سفیدی(ریشه یا خامه)

در اینجا به صورت اجمالی آنها را بررسی میکنیم.این تقسیم بندی ها معمولا بر اساس طریقه جدا کردن کلاله از خامه زعفران صورت میگیرد.که در اینجا به معرفی انواع مختلف زعفران می پردازیم.امیدواریم س از مطالعه این مقاله بتوانید انواع مختلف زعفران را شناخته و نوع های مختلف زعفران را از هم تشخیص دهید.

انواع زعفران مشهد

انواع زعفران صادراتی

رشته زعفران

زعفران نگین

زعفران نگین چیست ؟ 

انواع زعفران  نگین، زعفران نگین صادراتی ،زعفران نگین اصل،زعفران نگین قیمت، چگونه زعفران را نگین کنیم،چگونه زعفران نگین را خشک کنیم ، گرانترین نوع زعفران , بهترین نوع زعفران , انواع زعفران قائنات , سوالات متعددی که ممکن است در مورد زعفران نگین به ذهن شما برسد.

بهترین نوع زعفران  :

زعفران نگین که گاهی زعفران نگینی هم گفته می شود  در ایران به عنوان بهترین نوع زعفران معروف شده است.اینکه بهترین نوع زعفران هست یا نه در اینجا چندان اهمیتی ندارد.زعفران نگین  دارای انواع مختلفی از قبیل نگین ، شبه نگین،نگین سوپر و… می باشد . زعفران نگین بهترین و گران‌بهاترین نوع زعفران بوده و معمولا جهت صادرات زعفران از این نوع زعفران استفاده می شود و دارای  قدرت رنگ‌دهی بالایی است (حدود 250 واحد).

گرانترین نوع زعفران  :

تولید و فروش زعفران نگین، به دلیل زمان بر بودن و پرهزینه بودن پاک کردن زعفران در این روش  و فعالیت بیشتری که برای فرآوری لازم دارد  بسیار کم می باشد.ولی برای صادرات به کشورهای آسیایی معمولا از زعفران نگین استفاده می شود.به همین دلیل از آن به عنوان گرانترین نوع زعفران نام برده می شود.

انواع زعفران قیمت

عکس انواع زعفران نگین

خصوصیات زعفران نگین :

 1. سه شاخه کلاله از هم کاملاجدا باشد.
 2.  انتهای کلاله ها سفید نباشد.
 3. خوش رنگ و خوش شکل باشد.
 4. دارای فرخوردگی نباشد.
 5. تکه های به هم چسبیده در آن وجود نداشته باشد

انواع زعفران نگین

زعفران نگین  گران قیمت ترین نوع زعفران ایران است و بر اساس نحوه فرآوری زعفران  و خصوصیات آن به دسته های زیر تقسیم می شود:

زعفران نگین پرسی

این زعفران در هنگام فرآوری تحت پرس قرار گرفته و رشته های قرمز رنگ زعفران حالت مسطح و به عبارت بهتر تخت شده ای را به خود می گیرند، زعفران نگین پرسی در بازار کم بوده و در صورت وجود سفارش می توان در اوایل فصل این محصول را به مشتریان عرضه کرد.

زعفران نگین سوپر

شناخته شده ترین و معروف ترین نوع زعفران در بین اقلام زعفران نگین، زعفران نگین سوپر است، زعفران مذکور دارای کیفیت رنگی، ظاهر خوبی است و برای صادرات به کشور های  آسیایی مانند چین گزینه  بسیار مناسبی است.

زعفران نگین درجه یک

 زعفران  نگین درجه 2 در بین اقلام زعفران نگین کالای متوسط به بالا بوده و برای صادرات گزینه خوبی است.

زعفران شبه نگین

به نسبت بقیه انواع زعفران نگین ،زعفران شبه نگین کیفیت پایین تری دارد  اما قیمت بسیار مناسبی داشته و اولین و بهترین پیشنهاد ما برای بسته بندی می باشد.

انواع زعفران نگین

عکس زعفران نگین

زعفران سرگل

زعفران سر گل چیست؟

زعفران سرگل، در واقع همان چیزی است که در ذهن اغلب افراد از زعفران وجود دارد. علاوه بر سرگل، عناوین سرقلم، سرریشه و ممتاز را نیز برای این نوع زعفران بکار می‌برند.

نام های دیگر زعفران سرگل

 زعفران سرگل را با اسم سرگل زعفران هم می شناسند اما نام های دیگری هم برای این نوع زعفران بیان می شود از قبیل  زعفران ممتاز ، زعفران ممتاز قائنات، زعفران ممتاز قائنات مشهد ، زعفران سر ریشه، سر قلم از دیگر نام هایی است که برای این نوع زعفران مورد استفاده قرار می گیرد.البته اینکه چرا اسم شهر ها به همراه نوع زعفران بیان می شود خود جای سوال است.امروزه با بیان اینکه این زعفران مال فلان شهر  است و معمولا  همه بیان می کنند که زعفران متعلق به قائنات است سعی می شود که زعفران های تقلبی را به جای  زعفران اصلی  به فروش برسانند.

نکات جالبتر د رمورد انواع زعفران اینکه 

 •  بیشترین زعفران تولیدی در ایران در تربت حیدریه کشت و برداشت می شود و شما معمولا در بازار زعفران قائنات می بینید.
 • اکثر کسانی که در کار تولید و فروش زعفران هستند این نکته را می دانند که زعفران تربیت حیدریه  و قائن دارای قلم درشتری نصبت به سایر زعفران های تولیدی در ایران است
 • اکثرا کسانی گه در کار صادرات زعفران هستند می دانند که زعفران گناباد نسبت به سایر زعفران های تولیدی در ایران رنگ و  عطر و بوی بهتر و دل انگیزتری دارد و سعی می کنند که از این نوع زعفران جهت صادرات زعفران استفاده کنند.این نکته قابل ذکر است که به تازگی زعفران گناباد در فائو به دلیل شیوه کشت به روش سنتی و نیز استفاده از آب قنات در آبیاری زعفران در دنیا به ثبت رسید

ولی متاسفانه و یا خوشبختانه چون بعضی اسمها در اذهان مردم جا افتاده است  عده ای از این مطلب سوء استفاده می کنند.

برا دم کردن زعفران ، زعفران سرگل به نسبت انواع دیگر بیشتر مرسوم می‌باشد.

عکس زعفران سرگل

انواع زعفران تقلبی

قیمت انواع مختلف زعفران متفاوت است

زعفران سرگل دارای خصوصیات زیر میباشد:
 1. کلاله ها کاملا از هم جدا است.
 2. کلاله بدون ذره ای سفیدی وکاملا قرمز باشد.
 3. خوش رنگ و خوش شکل باشد
 4. به هم چسبیده نباشد.
 5. برای زعفران سر گل نیز انواع مختلفی بیان میشود  که زیاد مرسوم نمیباشد
 6. رنگ آن تماما قرمز است
 7. رشته هاي کلاله ضخيم  است
 8. ميزان کروسين و سافرانال در این نوع زعفران بسیار بالا است
 9. بسیار مناسب براي صادرات و استفاده در مصارف صنعتي و درماني و مصارف خانگي و از همه مهمتر آشپزی

زعفران پوشال

زعفران پوشال در واقع بخش کلاله قرمز رنگ رشته زعفران به همراه ۱ تا ۳ میلیمتر از بخش خامه زرد رنگ می‌باشد. از آنجا که نسبت به زعفران دسته، مقدار نسبی کلاله بیشتر می‌باشد قدرت رنگ دهی آن نیز بیشتر است. برخی از افراد به دلیلوصل بودن  کلاله به خامه و کاهش احتمال تقلب در زعفران ، این نوع زعفران را ترجیح میدهند، چون احتمال تقلب در آن بسیار کم است روش تشخیص اصل بودن زعفران در آن راحت تر است.ما هم به شما جهت خرید زعفران  زعفران پوشال را توصیه می کنیم.

عکس زعفران پوشال
انواع زعفران بهرامن

عکس زعفران پوشال

خصوصیات زعفران پوشال
 1. انتهای کلاله، سفیدی دارد.
 2. دارای فرخوردگی است
 3. تکه های به هم چسبیده نداشته باشد
 4. رشته های زعفران کلاف باشد.
 5. خوش رنگ باشد.
انواع مختلف زعفران

زعفران پوشال

زعفران دسته(دختر پیچ)

زعفران دسته پایه ای ترین و اصلی ترین ترین نوع از انواع مختلف زعفران است که از کنار هم چیده شدن و خشک شدن تمامی یک رشته زرپران (خامه و کلاله با هم) به‌دست می‌آید. بخش خامه معمولا ۳ تا ۵ میلیمتر بوده و بسته به کیفیت زعفران، بخش کلاله می‌تواند از آن کوتاهتر یا بلندتر باشد.که این ویژگی بیشتر به سلیقه فرد پاک کننده زعفران  که اغلب خانم ها هستند مربوط میشود.

چنانچه مایل به دریافت تمامی خواص زعفران هستید بهترین نوع زعفران را کارشناسان زعفران دختر پیچ ( دسته) می دانند.این نوع زعفران دارای عطر و بوی فوق العاده ای است. چرا که در واقع رشته کامل زعفران است.

انواع زعفران ساب

عکس زعفران دسته(دخترپیچ)

 

خصوصیات زعفران دسته یا همان دخترپیچ
 1. انتهای کلاله  سفیدی  زیادی دارد.
 2. دارای فرخوردگی زیادی است.
 3. معمولا  به صورت تکه های جمع شده کنار هم می باشد.
 4. زعفران کاملا کلاف می باشد.
 5. خوش رنگ می باشد

خامه زعفران

 

با جدا کردن کلاله زعفران از خامه، قسمت سفیدی زعفران (خامه) باقی می‌ماند که در ایران به آن زعفران سفید و یا کنج گفته می‌شود. در اروپا این قسمت به‌نام White (سفید) یا Style (خامه) معروف است.

زعفران سفید(کنج)

گاها مشاهده میشود افراد متقلب قسمت سفیدی یا همان خامه زعفران را با رنگها  البالو و یا رنگ خود زعفران رنگ کرده و به جای زعفران نگین به مردم میفروشند به همین دلیل تشخیص زعفران نگین برای افراد عادی کاری سخت است و برای خرید زعفران پوشال پیشنهاد می گردد.

عکس خامه زعفران

انواع زعفران قائنات

عکس زعفران سفید

زعفران نرمه( پودر زعفران)

زعفران نرمه که به آن زعفران شکسته نیز گفته می شود. در هنگام جابه جایی  زعفران با حجم بالا، با توجه به فشارها و ضربه های زیادی که به زعفران وارد می شود بر اثر تغییر مکان، مقداری از آن دچار شکستگی، خرد و نرم شدگی می شود. این بخش از زعفران به دلیل آن که ظاهر اصلی و زیبایی خود را از دست می دهد، به دقت جداسازی شده و با عنوان زعفران نرمه ارائه می شود.

قیمت انواع زعفران ایرانی

زعفران نرمه

زعفران نرمه با قیمتی ارزان تر در بازار به فروش می رسد و بیش تر در مواردی مانند؛ مواد اولیه کارخانه ها، که مشخصات ظاهری و زیبایی محصول اهمیت بالایی ندارد، استفاده می شود.
همچنین در هنگام ممتاز سازی زعفران دسته، در برخی مواقع مقداری از رشته های آن به دلیل قیچی خوردن، ریز شده و به صورت نرمه جمع می شود. این نرمه ها، گاهی با زعفران سرگل نیز همراه می شوند و در گاهی اوقات نیز برای افزایش کیفیت زعفران سرگل، نرمه های زعفران توسط الک از آن ها جدا می گردد و به عنوان زعفران نرمه بسته بندی و وارد بازار می شود.

بعضا مشاهده میشود که افراد متقلب این نوع زعفران را بادرصد کم با زعفران نگین در درصد پایین مخلوط میکنند و یا به وسیله دستگاه به زعفران  تزریق میکنند.

انواع زعفران صادراتی :

امروزه با توجه به اختلاف قیمت ارز و دلار یکی از مقوله هایی که موردتوجه خاصی قرار گرفته است صادرات زعفران است .جهت انتخاب نوع زعفران برای صادرات بهتر است که ما ابتدا نیاز مشتری را بسنجیم و سپس مبادرت به انتخاب زعفران نماییم.در مطلب خرید زعفران صادراتی ما سیر تا پیاز صادرات زعفران را بیان کرده ایم که پیشنهاد میکنیم مطالعه بفرمایید.کلیک کنید.

در پایان این مطلب امیدواریم به پاسخ تمامی سوالات خود رسیده باشید.تعدادی از سوال ها را در زیر به اختصار پاسخ می دهیم.

بهترین نوع زعفران کدام است ؟

بهترین نوع زعفران را کارشناسان زعفران دختر پیچ( دسته) می دانند.این نوع زعفران دارای عطر و بوی فوق العاده ای است. چرا که در واقع رشته کامل زعفران است.

چند نوع زعفران داریم ؟

به طور کلی زعفران را میتوان به پنج دسته تقسیم کرد : نگین ، سرگل ، پوشال و دخترپیچ  و سفیدی (خامه یا ریشه) زعفران

گران ترین نوع زعفران چیست؟

گرانترین نوع زعفران زعفران نگین است که به دلیل ظاهر زیبای آن برای صادرات استفاده می شود.

جهت خرید کلی یا جزئی انواع زعفران با کیفیت خراسان میتوانید با شماره های ما درتماس باشید و یا از لینک زیر جهت خرید اقدام کنید

فروشگاه زعفران کشاورز آنلاین