مقالات زعفرانی

انواع زعفران (شناخت بهترین نوع +صادراتی)

انواع زعفران صادراتی

انواع زعفران

همیشه موقع خرید زعفران اگر فروشنده کمی منصف باشه میپرسه از ما که چه نوع زعفرانی میخواهید،نوع نگین، سرگل، پوشال،دخترپیچ، سوپر نگین، ریشه و… اغلب مردم اطلاعات چندانی در مورد انواع زعفران ندارند، در این مقاله قصد داریم به تفکیک انواع مختلف زعفران و نیز انواع صادراتی زعفران، بهترین نوع زعفران، گرانترین و ارزان ترین، چگونگی تشخیص  زعفران قائنات، و عکس های انواع زعفران را برای شما بیان کنیم و بتوانیم به شما در تشخیص انواع زعفران کمک کنیم. اگه سوالی در این زمینه دارید میتوانید در قسمت نظرات مطرح نمایید تا پاسخگو باشیم.

تشخیص انواع مختلف زعفران

زعفران ادویه ای بسیار گران قیمت است. به همین دلیل  به آن طلای سرخ گفته می شود.حتما پش آمده است که هنگام خرید عمده زعفران یا خرید اینترنتی زعفران با اسم های مختلفی از  زعفران برخورد کرده اید که ازلحاظ قیمت هم بسیاربا هم  متفاوت بوده اند: دسته،دخترپیچ، پوشال، سرگل، ممتاز، نگین،شبه نگین، نگین ممتاز و …اسم های دیگری که در این مورد بیان میشود.

انواع زعفران(بهترین نوع +صادراتی)

دسته بندی انواع زعفران

زعفران به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود. هر چه خلوص زعفران بیشتر باشد قدرت رنگ دهی و همچنین عطر بهتری دارد. البته کیفیت زعفران به محل کشت و هم چنین نحوه خشک کردن آن هم بستگی دارد.در حال حاضر بهترین زعفران ایران و دنیا در گناباد و همچنین قاینات و تربت حیدریه کشت و همچنین برداشت می شود.

آموزش تصویری شناخت انواع زعفران

در فیلم زیر انواع زعفران را با کیفیت بسیار خوب ببینید..با تشکر از تهیه کننده فیلم

انواع و اقسام زعفران

به طور کلی زعفران را میتوان به پنج دسته تقسیم کرد :

 1.  زعفران نگین Negin saffron
 2.   زعفران سرگل Sargol saffron 
 3. زعفران پوشال Pushal Saffron
 4. زعفران دخترپیچ  Bunch Saffron
 5. سفیدی(ریشه یا خامه زعفران) white

در اینجا به صورت اجمالی آنها را بررسی میکنیم. این تقسیم بندی ها معمولا بر اساس طریقه جدا کردن کلاله از خامه زعفران صورت میگیرد. که در اینجا به معرفی انواع مختلف زعفران می پردازیم. امیدواریم پس از مطالعه این مقاله بتوانید انواع مختلف زعفران را شناخته و نوع های مختلف زعفران را از هم تشخیص دهید.

انواع زعفران مشهدانواع زعفران صادراتی

زعفران نگین

بهترین نوع زعفران  

زعفران نگین که گاهی زعفران نگینی هم گفته می شود  در ایران به عنوان بهترین نوع زعفران معروف شده است. اینکه بهترین نوع زعفران هست یا نه در اینجا چندان اهمیتی ندارد. زعفران نگین  دارای انواع مختلفی از قبیل نگین، شبه نگین، نگین سوپر و… می باشد. زعفران نگین بهترین و گران‌بهاترین نوع زعفران بوده و معمولا جهت صادرات زعفران از این نوع زعفران استفاده می شود و دارای  قدرت رنگ‌دهی بالایی است (حدود 250 واحد).

بهترین زعفران چه نوع زعفرانی هست

بهتری

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، نظام تولید زعفران گناباد مبتنی کشت به روش سنتی و بر آبیاری با آب قنات را به عنوان میراث کشاورزی مهم جهانی به ثبت رساند.

گرانترین نوع زعفران 

تولید و فروش زعفران نگین، به دلیل زمان بر بودن و پرهزینه بودن پاک کردن زعفران در این روش  و فعالیت بیشتری که برای فرآوری لازم دارد  بسیار کم می باشد.ولی برای صادرات به کشورهای آسیایی معمولا از زعفران نگین استفاده می شود.به همین دلیل از آن به عنوان گرانترین نوع زعفران نام برده می شود.

پیشنهاد مطالعه بیشتر:   مقدار مصرف زعفران در روز چقدر است+ عوارض استفاده

انواع زعفران صادراتی

خصوصیات زعفران نگین 

 1. سه شاخه کلاله از هم کاملاجدا باشد.
 2.  انتهای کلاله ها سفید نباشد.
 3. خوش رنگ و خوش شکل باشد.
 4. دارای فرخوردگی نباشد.
 5. تکه های به هم چسبیده در آن وجود نداشته باشد.

انواع زعفران نگین

زعفران نگین  گران قیمت ترین نوع زعفران ایران است و بر اساس نحوه فرآوری زعفران  و خصوصیات آن به دسته های زیر تقسیم می شود:

زعفران نگین پرسی

این زعفران در هنگام فرآوری تحت پرس قرار گرفته و رشته های قرمز رنگ زعفران حالت مسطح و به عبارت بهتر تخت شده ای را به خود می گیرند، زعفران نگین پرسی در بازار کم بوده و در صورت وجود سفارش می توان در اوایل فصل این محصول را به مشتریان عرضه کرد.

زعفران نگین سوپر

شناخته شده ترین و معروف ترین نوع زعفران در بین اقلام زعفران نگین، زعفران نگین سوپر است، زعفران مذکور دارای کیفیت رنگی، ظاهر خوبی است و برای صادرات به کشور های  آسیایی مانند چین گزینه  بسیار مناسبی است.

زعفران نگین درجه یک

 زعفران نگین درجه 2 در بین اقلام زعفران نگین کالای متوسط به بالا بوده و برای صادرات گزینه خوبی است.

زعفران شبه نگین

به نسبت بقیه انواع زعفران نگین ،زعفران شبه نگین کیفیت پایین تری دارد  اما قیمت بسیار مناسبی داشته و اولین و بهترین پیشنهاد ما برای بسته بندی می باشد.

انواع و اقسام زعفران

زعفران سرگل

زعفران سرگل، در واقع همان چیزی است که در ذهن اغلب افراد از زعفران وجود دارد. علاوه بر سرگل، عناوین سرقلم، سرریشه و ممتاز را نیز برای این نوع زعفران بکار می‌برند.

نام های دیگر زعفران سرگل

 زعفران سرگل را با اسم سرگل زعفران هم می شناسند اما نام های دیگری هم برای این نوع زعفران بیان می شود از قبیل  زعفران ممتاز ، زعفران ممتاز قائنات، زعفران ممتاز قائنات مشهد ، زعفران سر ریشه، سر قلم از دیگر نام هایی است که برای این نوع زعفران مورد استفاده قرار می گیرد.البته اینکه چرا اسم شهر ها به همراه نوع زعفران بیان می شود خود جای سوال است.امروزه با بیان اینکه این زعفران مال فلان شهر  است و معمولا  همه بیان می کنند که زعفران متعلق به قائنات است سعی می شود که زعفران های تقلبی را به جای  زعفران اصلی  به فروش برسانند.

نکات جالبتر د رمورد انواع زعفران اینکه :

 •  بیشترین زعفران تولیدی در ایران در تربت حیدریه کشت و برداشت می شود و شما معمولا در بازار زعفران قائنات می بینید.
 • اکثر کسانی که در کار تولید و فروش زعفران هستند این نکته را می دانند که زعفران تربیت حیدریه دارای قلم درشتری نسبت به سایر زعفران های تولیدی در ایران است
 • اکثرا کسانی گه در کار صادرات زعفران هستند می دانند که زعفران گناباد نسبت به سایر زعفران های تولیدی در ایران رنگ و  عطر و بوی بهتر و دل انگیزتری دارد و سعی می کنند که از این نوع زعفران جهت صادرات زعفران استفاده کنند.این نکته قابل ذکر است که به تازگی زعفران گناباد در فائو به دلیل شیوه کشت به روش سنتی و نیز استفاده از آب قنات در آبیاری زعفران در دنیا به ثبت رسید
پیشنهاد مطالعه بیشتر:   تعبیر خواب زعفران برای زن باردار

ولی متاسفانه و یا خوشبختانه چون بعضی اسمها در اذهان مردم جا افتاده است  عده ای از این مطلب سوء استفاده می کنند.

برا دم کردن زعفران ، زعفران سرگل به نسبت انواع دیگر بیشتر مرسوم می‌باشد.

عکس زعفران سرگل

بهترین نوع زعفران

زعفران سرگل دارای خصوصیات زیر میباشد:

 1. کلاله ها کاملا از هم جدا است.
 2. کلاله بدون ذره ای سفیدی وکاملا قرمز باشد.
 3. خوش رنگ و خوش شکل باشد
 4. به هم چسبیده نباشد.
 5. برای زعفران سر گل نیز انواع مختلفی بیان میشود  که زیاد مرسوم نمیباشد
 6. رنگ آن تماما قرمز است
 7. رشته های کلاله ضخیم  است
 8. میزان کروسین و سافرانال در این نوع زعفران بسیار بالا است
 9. بسیار مناسب برای صادرات و استفاده در مصارف صنعتی و درمانی و مصارف خانگی  و از همه مهمتر آشپزی

شناخت انواع مختلف زعفران

فرق زعفران نگین و سرگل را اینجا ببینید و بخوانید

زعفران پوشال

زعفران پوشال در واقع بخش کلاله قرمز رنگ رشته زعفران به همراه ۱ تا ۳ میلیمتر از بخش خامه زرد رنگ می‌باشد. از آنجا که نسبت به زعفران دسته، مقدار نسبی کلاله بیشتر می‌باشد قدرت رنگ دهی آن نیز بیشتر است. برخی از افراد به دلیلوصل بودن  کلاله به خامه و کاهش احتمال تقلب در زعفران ، این نوع زعفران را ترجیح میدهند، چون احتمال تقلب در آن بسیار کم است روش تشخیص اصل بودن زعفران در آن راحت تر است.ما هم به شما جهت  خرید زعفران پوشال را توصیه می کنیم.

عکس زعفران پوشال

انواع گل زعفران

خصوصیات زعفران پوشال

 1. انتهای کلاله، سفیدی دارد.
 2. دارای فرخوردگی است
 3. تکه های به هم چسبیده نداشته باشد
 4. رشته های زعفران کلاف باشد.
 5. خوش رنگ باشد.

انواع مختلف زعفران

زعفران دسته(دختر پیچ)

زعفران دسته پایه ای ترین و اصلی ترین ترین نوع از انواع و اقسام زعفران است که از کنار هم چیده شدن و خشک شدن تمامی یک رشته زرپران (خامه و کلاله با هم) به‌دست می‌آید. بخش خامه معمولا ۳ تا ۵ میلیمتر بوده و بسته به کیفیت زعفران، بخش کلاله می‌تواند از آن کوتاهتر یا بلندتر باشد.که این ویژگی بیشتر به سلیقه فرد پاک کننده زعفران  که اغلب خانم ها هستند مربوط میشود.

چنانچه مایل به دریافت تمامی خواص زعفران هستید بهترین نوع زعفران را کارشناسان زعفران دختر پیچ ( دسته) می دانند.این نوع زعفران دارای عطر و بوی فوق العاده ای است. چرا که در واقع رشته کامل زعفران است.

انواع و اقسام زعفران

خصوصیات زعفران دسته یا همان دخترپیچ
 1. انتهای کلاله  سفیدی  زیادی دارد.
 2. دارای فرخوردگی زیادی است.
 3. معمولا  به صورت تکه های جمع شده کنار هم می باشد.
 4. زعفران کاملا کلاف می باشد.
 5. خوش رنگ می باشد
پیشنهاد مطالعه بیشتر:   بهترین روش نگهداری زعفران برای طولانی مدت

خامه زعفران

 با جدا کردن کلاله زعفران از خامه، قسمت سفیدی زعفران (خامه) باقی می‌ماند که در ایران به آن زعفران سفید ، کنج  و یا ریشه زعفران گفته می‌شود. در اروپا این قسمت به‌نام White (سفید) یا Style (خامه) معروف است.

زعفران سفید(کنج)

گاها مشاهده میشود افراد متقلب قسمت سفیدی یا همان خامه زعفران را با رنگها  البالو و یا رنگ خود زعفران رنگ کرده و به جای زعفران نگین به مردم میفروشند به همین دلیل تشخیص زعفران نگین برای افراد عادی کاری سخت است و برای خرید زعفران پوشال پیشنهاد می گردد.

عکس خامه زعفران

انواع زعفرون

زعفران نرمه( پودر زعفران)

زعفران نرمه که به آن زعفران شکسته نیز گفته می شود.

در هنگام جابه جایی  زعفران با حجم بالا، با توجه به فشارها و ضربه های زیادی که به زعفران وارد می شود بر اثر تغییر مکان، مقداری از آن دچار شکستگی، خرد و نرم شدگی می شود. این بخش از زعفران به دلیل آن که ظاهر اصلی و زیبایی خود را از دست می دهد، به دقت جداسازی شده و با عنوان زعفران نرمه ارائه می شود.

درجه بندی زعفران

زعفران نرمه با قیمتی ارزان تر در بازار به فروش می رسد و بیش تر در مواردی مانند؛ مواد اولیه کارخانه ها، که مشخصات ظاهری و زیبایی محصول اهمیت بالایی ندارد، استفاده می شود.

همچنین در هنگام ممتاز سازی زعفران دسته، در برخی مواقع مقداری از رشته های آن به دلیل قیچی خوردن، ریز شده و به صورت نرمه جمع می شود. این نرمه ها، گاهی با زعفران سرگل نیز همراه می شوند و در گاهی اوقات نیز برای افزایش کیفیت زعفران سرگل، نرمه های زعفران توسط الک از آن ها جدا می گردد و به عنوان زعفران نرمه بسته بندی و وارد بازار می شود.

بعضا مشاهده میشود که افراد متقلب این نوع زعفران را بادرصد کم با زعفران نگین در درصد پایین مخلوط میکنند و یا به وسیله دستگاه به زعفران  تزریق میکنند.

انواع زعفران صادراتی

امروزه با توجه به اختلاف قیمت ارز و دلار یکی از مقوله هایی که موردتوجه خاصی قرار گرفته است صادرات زعفران است .جهت انتخاب نوع زعفران برای صادرات بهتر است که ما ابتدا نیاز مشتری را بسنجیم و سپس مبادرت به انتخاب زعفران نماییم.در مطلب خرید زعفران صادراتی ما سیر تا پیاز صادرات زعفران را بیان کرده ایم که پیشنهاد میکنیم مطالعه بفرمایید.

زعفران صادراتی

در پایان این مطلب امیدواریم به پاسخ تمامی سوالات خود رسیده باشید.تعدادی از سوال ها را در زیر به اختصار پاسخ می دهیم.

انواع زعفران

بهترین نوع زعفران کدام است ؟

بهترین نوع زعفران را کارشناسان زعفران دختر پیچ( دسته) می دانند.این نوع زعفران دارای عطر و بوی فوق العاده ای است. چرا که در واقع رشته کامل زعفران است.

چند نوع زعفران داریم ؟

به طور کلی زعفران را میتوان به پنج دسته تقسیم کرد : نگین ، سرگل ، پوشال و دخترپیچ  و سفیدی (خامه یا ریشه) زعفران

گران ترین نوع زعفران چیست؟

گرانترین نوع زعفران زعفران نگین است که به دلیل ظاهر زیبای آن برای صادرات استفاده می شود.

جهت خرید کلی یا جزئی انواع زعفران با کیفیت خراسان میتوانید با شماره های ما درتماس باشید 

 در پایان اگر سوالی درباره انواع زعفران و شناخت انواع و اقسام زعفران در ذهن شما باقی مانده در انتهای این مطلب ، قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید و در اسرع وقت پاسخ آن را مشاهده نمایید.

25 دیدگاه در “انواع زعفران (شناخت بهترین نوع +صادراتی)

 1. رضایی گفت:

  برای خرید زعفران چه نوع زعفرانی بهتره؟

  —————————————–
  با تشکر از مشارکت شما.
  متاسفانه باور غلطی که در ذهن عوا جا افتاده این است که بهترین نوع زعفران زعفران نگین هست.البته انتخاب این نوع زعفران از سوی مردم بیشتر به نفع افراد سود جو است چون تقلب در زعفران نگین به وفور دیده می شود و راحتر است . و لی در سر گل زعفران یا پوشال و نیز در زعفران دسته(دختر پیچ) احتمال تقلب بسیار پایین و گاها صفر می شود.توصیه میکنیم این مطلب را مطالعه بفرمایید روش تشخیص اصل بودن زعفران
  پس همیشه سعی کنید زعفران را از جاهای معتبر تهیه کنید تا بعد از خرید در صورت هر گونه ایرادی پاسخگو باشند.ما در زعفرانیک تضمین کیفیت زعفران را وظیفه و یک اصل می دانیم و یکی از دلایلی که پرداخت در درب منزل صورت میگیرد همین امر است تا مشتری رضایت کامل از خرید زعفران داشته باشد.
  با تشکر زعفرانیک

 2. خریدار گفت:

  خیلی عالی بود
  سفارشم چند روزه به دستم میرسه؟
  ———————————-
  با تشکر از خرید شما
  معمولا سفارشات تهران را در همان روز سعی میکنیم تحویل دهیم.و سفارشات شهرستانها را معمولا با پست و یا تیپاکس ارسال میکنیم.که معمولا ۲۴ یا ۴۸ ساعت طول میکشد.همچنین جهت پیگیری سفارش خود میتوانید با شماره های ما در تماس باشید

  1. ح گفت:

   سلام
   از مطلب جامع و مفیدتون ممنونم
   ضمنا اومدم ۵ ستاره کامل رو بزنم
   ۱ ستاره ثبت شد و تغییر نکرد !!
   باز هم ممنون

   1. امید گفت:

    با تشکر از مشارکت شما.خدا رو شکر که مفید بوده براتون. ستاره زیاد مهم نیست برامون.مهم رضایت و آشنایی مخاطبان با زعفرونه

 3. مریم ابراهیمی گفت:

  سلام.برای مصارف خانگی چه زعفرانی را پیشنهاد میکنید

  1. admin_blog گفت:

   سلام
   بهترین نوع زعفران برای مصارف خانگی زعفران سرگل هست در این نوع زعفران هیچ گونه زردی وجود نداره و قدرت رنگ دهی این نوع زعفران بسیار بالاست، عطر و بوی فوق العاده ای داره و قیمت آن نیز مناسب تر است.البته زعفران دختر پیچ هم خیلی خوبه و قیمت آن از سایر انواع زعفران کتر است.ضمن اینکه این نوع دارای تمامی خواص زعفران است .زیرا رشته ی کامل زعفران است.جهت خرید با شماره های ما در تماس باشید.

 4. رضا گفت:

  چطور این انواع مختلف زعفرون رو از هم تشخیص دهیم

  1. کشاورز آنلاین گفت:

   شناخت انواع زعفران بیشتر تجربی هست.البته به نظرم اگه این مطلب رو مطالعه کنید تا ۹۰ درصد به راحتی میتوانید انواع مختلف زعفرون رو بشناسید.
   اگه سوالی بود میتونید اینجا زیر همین پست بپرسید.در اسرع وقت پاسخگو هستیم

 5. امین گفت:

  با سلام وقتتون بخیر و خسته نباشید
  من میخام تو شهر تبریز بسته بندی زعفران راه اندازی کنم،یک شرکت ثبت شده با برند و مجوز میخام تاسیس کنم
  میشه بفرمایید سود دهی زعفران بسته بندی شده حدودا چه مقداره و فروشش چطوریه؟
  و سوال اصلیم اینه که برای بسته بندی زعفران از کدام نوع زعفران استفاده میشه؟؟؟؟
  ایا زعفران به صورت فله خریداری شده و بسته بندی میشود یا فراوری و کار های دیگری هم دارد؟

  1. کشاورز آنلاین گفت:

   سلام.در مورد ثبت شرکت و برند مراحل زیادی داره که میتونید با مشاورین ما مشورت کنید تا شما رو راهنمایی کنند.
   برای بسته بندی زعفران در ایران و اغلب کشور های اروپایی از سرگل زعفران استفاده میکنند. زیرا این نوع ارزانتر است و کیفیت خوبی نیز دارد ولی گاها از انواع مختلف زعفران مانند نگین و سوپر نگین و دختر پیچ نیز استفاده میکنند.
   هیچ گونه فراوری روی آن صورت نمیگیره. این نکته را فراموش نکنید که زعفرون درجه یک و اعلا رو باید از کشاورز خرید

   1. امیر گفت:

    جالب بود.تشکر از اطلاعاتتون

    1. کشاورز آنلاین گفت:

     خدا رو شکر

 6. سلام با تشکر فراوان خیلی مفید بود مطالب.
  چطوری میتونیم با کشاورز در ارتباط باشیم؟؟؟یا یه کشاورز خوب پیدا کنیم!!؟؟

  1. کشاورز آنلاین گفت:

   سلام
   با تشکر از شما
   اگه مطالب سایت رو خونده باشید باید متوجه شده باشید که ما کشاورز هستیم
   منظورتون از کشاورز خوب چیه؟
   کشاورزی که زعفران رو به مبلغ پایین بفروشه؟
   به نظر من کشاورزی که زحمت های زیاد برای کاشت و برداشت زعفران رو با جون و دل انجام میدهد، هرگز راضی نمیشه زعفرون رو به مبلغ پایین بفروشه. مگه اینکه دلال باشه و زعفرون و با چیز دیگری قاطی کنه و یا زعفرون رو سنگین کنه.
   به امید روزای بهتر

 7. امیر گفت:

  برای تقویت حافظه وبرای افسردگی چه نوعی اززعفران استفاده کنیم لطفا طریقه مصرف ومدت مصرف ونحوه تهیه آن رابه صورت کامل وجداتوضیح دهید.

  1. کشاورز آنلاین گفت:

   برای مصرف خانگی زعفران، بهترین نوع زعفران زعفران سرگل میباشد؛ چون عطر و وبی بسیار عالی دارد، همچنین رشته کامل زعفران (دخترپیچ) چون دارای تمامی خواص زعفران است پیشنهاد میگردد.

 8. بازرگان گفت:

  چطوری میتونیم از آخرین مطالبتون باخبر
  بشیم .

  1. کشاورز آنلاین گفت:

   عضو سایت بشد. تا به صورت روزانه برای شما ایمیل ارسال شود.

 9. مهین گفت:

  این مطلب حرف نداشت

 10. اسماعیل غمشادزهی گفت:

  سلام قیمت سرگل و نگین چنده

  1. کشاورز آنلاین گفت:

   قیمت ها را از قسمت فهرست >> قیمت زعفران ببینید

 11. اسماعیل گفت:

  قشنگ معلومه سرتون از ماست در نمیاد که نوشتید: “بهترین ترین زعفران دنیا در گناباد” !!!
  ک*** که تحویل ملت نده قندعسل

  1. کشاورز آنلاین گفت:

   خواهش که ازتون دارم جانب ادب رو رعایت کنید.
   شما بفرمایید کدام زعفران بهترین زعفران دنیا هست؟

 12. نرگس یار احمدی گفت:

  جالب بود برام. به همین دلیل تا انتها خوندم

 13. مهوش گفت:

  خیلی خوب و کامل انواع مختلف زعفرون رو توضیح دادین. موفق باشید و پر روزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *