کاشت زعفران در گلدان +خانه

کاشت زعفران در جعبه ,فیلم کاشت زعفران در گلدان , آموزش تصویری کاشت زعفران در گلدان , چگونه در خانه زعفران پرورش دهیم ,  طریقه کاشت زعفران در خانه , آموزش تصویری کاشت زعفران داخل جعبه ، فیلم کاشت زعفران در جعبه
در این مطلب سعی داریم آموزش و طریقه کاشت زعفران و پرورش آن داخل گلدان و جعبه را بیان کنیم.امیدواریم پس از مطالعه این مطلب بتوانید زعفرون توی خانه بکارید و تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.
زعفران چیست : یکی از با ارزش ترین و گرانترین  ادویه‌هایی است که در دنیا وجود داشته و کشت می شود، از عطر، طعم و رنگ این گیاه استفاده‌های زیادی می‌ گردد.
این ادویه منحصربه‌فرد عطر و طمعی فوق العاده به غذاها می‌دهد، علاوه بر استفاده در آشپزی کاربردهای زیادی در صنعت دارویی و آرایش هم کاربرد فراوانی دارد. از زعفران در ساخت عطرها و ساخت داروها مختلف استفاده می گردد.
فیلم آموزش کاشت زعفران داخل جعبه رو در انتهای مطلب ببینید
طریقه کاشت زعفران در گلدان

کاشت پیاز زعفران در گلدان

فصل کاشت پیاز زعفران

از خرد‌اد‌ تا اوایل مهر است. بهترین زمان کاشت پیاز زعفران اواخر خرداد تا اوایل مهرماه میباشد.

 اگر در خرداد پیاز زعفران  را داخل گلدان و یا زمین زراعی کاشتید از آبیاری آن تا مهرماه خودداری کنید چرا که به علت عدم فعالیت گیاه پیازها فاسد می گردند.

گل‌های پیاز اوایل آبان و آذر می‌روید‌ و زمان رشد‌ گیاه هم پاییز و زمستان و اوایل بهار است. د‌ر بهار  پیاز زعفران به خواب می‌رود‌.

آموزش کاشت زعفران در گلدان

آموزش کاشت زعفران در گلدان

شرایط نگهداری و کاشت زعفران در جعبه

خاک: خاکی با pH خنثی یا اندکی اسیدی و با زهکشی خوب.

پیاز زعفران در تمامي خاكها اعم از  رسي و سنگين و یا  سبك و شني قابل كشت است ولي بهترين عملکرد ورشد را در خاك هاي هوموس دار با بافت متوسط لومي دارد.

آبیاری:

زعفران فصل بهار و پاییز آبیاری منظمی را لازم دارد. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که در زمستان پوشش برف روی باغچه‌تان را نمی‌گیرد، پس می‌توانید زعفران را در زمستان هم اندکی آبیاری کنید.زعفران در فصل تابستان به خواب کامل می‌رود پس در این فصل خاک خشک را ترجیح می‌دهد.

گیاه زعفران به آب زیادی احتیاج ندارد. توجه داشته باشید، در فاصله دو آبیاری خاک را خشک نگهدارید. همچنین بعد از پایان عمر برگهایش، آبیاری گیاه باید قطع گردد.

طریقه کاشت زعفران در گلدان

روش کاشت زعفران داخل جعبه و گلدان

کوددهی: این گیاه کود دهی زیاد را دوست ندارد. زعفران انرژی مورد نیازش را در ریشه‌های گوشتالودش(پیاز زعفران) ذخیره می کند. به همین دلیل است که شما، تا وقتی که برگ‌ها زعفران زرد نشده ، نباید برگ‌های گیاه را ببرید.

در هر صورت اگر زعفران‌تان را در خاک ضعیفی کاشته‌ اید می توانید در فصل پاییز مقداری کود حیوانی به گلدان ویا زمین مورد نظر اضافه کنید.

نور : گیاه زعفران علاقه زیادی به نور آفتاب داردو بهتر است تمام طول روز در آفتاب باشد

دما:

زعفران برای رشد، نیاز به گرمای متوسط دارد  گرما به باز شدن گل های زعفران کمک می‏کند. به طور کلی هر چه نور و گرما بیشتر باشد سرعت رشد جوانه ‏ها بیشتر می شود.

مراحل کاشت پیاز زعفران داخل گلدان

  • گلدان  یا جعبه مناسب برای کاشت پیاز زعفران انتخاب کنید.
  • سعی کنید گلدان از جنس سفالی و نسبتا بزرگ باشد.
  • گلدان دارای سوراخهای بزرگی در ته گلدان برای زهکش باشد تا آب اضافی به راحتی خارج شده و زهکشی به خوبی انجام گیرد.
  • داخل گلدان را با خاک مناسب شامل مخلوطی از خاک باغچه به همراه مقداری کود  دامی یا ورمی کمپوست پر کنید
  • گلد‌ان خود را به جها ریا پنج قسمت، تقسیم کرده  و د‌ر هر قسمت، حد‌ود‌ سه پیاز با عمق ۱۵تا 20 سانتی‌متر بکارید.
  • ‌ پیازهای زعفران را رو به بالا با فاصله ۳ سانتیمتر از هر طرف بکارید.
زمان کاشت زعفران در جعبه و گلدان

بهترین زمان کاشت زعفران در جعبه

بهترین زمان کاشت پیاز زعفران در جعبه

بهترین زمان کاشت پیاز زعفران اردیبهشت و خرداد می باشد ولی تا اواخر مهرماه هم می توانید بکارید. اگر در اردیبهشت و خرداد پیاز زعفران را کاشتید از آب دادن آن تا مهرماه خودداری کنید. در مهرماه پیازها را آبیاری کنید تا آب از کف گلدان خارج شود.  بعد از 4 روز از آبیاری با چنگال یا بیلچه خاک روی گلدان را تا عمق 5 سانت خراش دهید (سله شکنی ) و گلدان را در محلی آفتاب گیر قرار دهید.  در آبان گلهای زیبای زعفران نمایان می شوند.
گلدان ها را از مهر تا اردیبهشت هر ماه یک بار آب دهید با این کشت علاوه بر درآمد و تامین زعفران مصرفی خود یک تجربه خوب از کشت زعفران هم دارید .

محل قرار دادن گلدان زعفران

 تنها تابستان گلدانها (جعبه ) را به مکان خنک تر و کم نور منتقل کرده و دوباره با آبیاری مهرماه به مکانی با تابش مستقیم خورشید قرار دهید

گل  زعفران ماندگاری زیادی ندارد، توجه داشته باشید، گلهای روییده شده را در یکی دو روز اولیه رشد، بچینید.

چنانچه در مورد کاشت زعفران در گلدان و یا حتی کاشت زعفران  داخل زمین زراعی نیاز به مشاوره رایگان دارید با شماره  های ما در تماس باشید.

در انتها فیلم آموزش کاشت زعفران درجعبه و گلدان رو میتونید مشاهده نمایید.

کاشت زعفران در گلدان ویدیو