خواص گل زعفران چیست

خواص گل زعفران ، خواص گلبرگ زعفران چیست ,خاصیت و مضرات گلبرگ زعفران ,طرز استفاده از گلبرگ زعفران ,خاصیت عرق گلبرگ زعفران ,خواص گل زعفران برای پوست ,مربای گلبرگ زعفران ,خواص گل زرد وسط زعفران ,طرز تهیه دمنوش گلبرگ بنفش زعفران ، خاصیت گل زعفران

وقتی صحبت ازخاصیت و خواص گلبرگ های بنفش زعفران به میان می آید تعدادی از سوالات بالا شاید به ذهن شما خطور کند در اینجا  به تعدادی  از آنها سعی می کنیم پاسخ دهیم.اگر تجربه ای در این زمینه دارید پیشنهادمیکنیم از قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا جهت مطالعه علاقه مندان در سایت قرار دهیم.

خواص گل زعفران چیست

خواص گل زعفران

گل زعفران

در هر گل زعفران به طور کلی  سه رشته ی قرمز رنگ زعفران(کلاله) وجود دارد البته در بعضی گل ها بیش از سه کلاله وجود دارد. در کنار کلاله چند پرچم  زرد رنگ و نیز  تعدادی گلبرگ بنفش وجود دارد. گران ترین ومهمترین بخش زعفران رشته های قرمز رنگ زعفران است. و به طور کلی سایر قسمت های آن دور ریخته می شوند. اخیرا دانشمندان چینی تحقیق هایی هایی را بر روی قسمت های مختلف زعفران و از جمله گلبرگ های زعفران انجام داده اند. و به این نتیجه رسیدند که خواص موجود در گلبرگ های بنفش زعفران چیزی کمتر از کلاله های قرمز رنگ و گران قیمت آن نیست. به همین علت اخیرا گلبرگ های بنفش زعفران مورد توجه زیادی قرار گرفته است و به صورت دم کرده گلبرگ زعفران، استفاده می گردد.

گلبرگ زعفران

خواص گل زعفران چیست؟

با توجه به خواص فراوان گلبرگ های زعفران، چینی ها از آن برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می کنند. علاوه بر این، گلبرگ های زعفران در بخش های دیگری همانند صنعت نیز استفاده می شود.در ادامه مطلب ،با فواید آن بیشتر اشنا میشوید.

در صورت نیاز به استفاده از رنگ های طبیعی و به خصوص استفاده در رنگ آمیزی فرش ها و لباس ها از گلبرگ های بنفش زعفران برای رنگ کردن استفاده میشود.

فواید و خواص گلبرگ زعفران

گل زعفران

گلبرگ های زعفران حاوی میزان بسیاری بالایی آنتی اکسیدان است. علاوه بر این، از دم کرده آن برای درمان بسیاری از بیماری ها و ناهنجاری ها از قبیل افسردگی، فشار خون، سرطان، و همچنین به عنوان عاملی مهم در جلوگیری از نابینایی استفاده می شود.

گلبرگ های بنفش زعفران را می توان به صورت تازه و یا خشک شده استفاده کرد. با توجه به مدت زمان محدود گل دهی زعفران در فصل پاییز، عموما  محصول خشک شده آن مورد استفاده قرار می گیرد. هنوز هم پژوهش ها و تحقیقات گسترده ای در زمینه خواص زعفران در حال انجام است و به زودی نتایج آن از سوی پژوهشگران مراکز علمی معتبر در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

باتوجه به تحقیقاتی که بر نوع و میزان آنتوسیانین گلبرگ های زعفران صورت گرفته است، از آن مقدار زیادی رنگ طبیعی و خوراکی استحصال می‌گردد. رنگ خوراکی گل زعفران می‌تواند جایگزین مواد قرمز شیمیایی باشد که عوارض جانبی فراوانی دارند.

دمنوش گلبرگ زعفران

طرز تهیه دمنوش گلبرگ بنفش زعفران

دم کرده گلبرگ های زعفران خواصی مانند رشته های قرمز رنگ زعفران را دارد. برای تهیه دمنوش گلبرگ زعفران می‌توان مقداری  ازآن را در یک ظرف ریخته و به مدت 15تا 20  دقیقه روی حرارت غیرمستقیم قرار داد. این نوشیدنی پس از سرد شدن آماده نوشیدن است.تهیه دمنوش زعفران رو اینجا بخوانید

خواص گل زعفران

فوایددمنوش گلبرگ زعفران

مربای گل زعفران

یکی از کاربرد های گلبرگ زعفران تهیه مربای گل زعفران است .گلبرگ های بنفش رنگ و مفید زعفران فواید زیادی دارند. از آن می توان برای تهیه مربا استفاده کرد. گلبرگ های زعفران طعم و مزه خاصی به مربا شما می‌دهد. برای طعم دهندگی بهتر می‌توان آن ها را همراه با زعفران دم کرده استفاده نمود. رنگ و بوی مربای گلبرگ زعفران بی نظیر است.

عرق گلبرگ های زعفران

عرق گلبرگ زعفران چیست؟

از هر کیلو زعفران حدود پنج لیتر عرق گلبرگ زعفران حاصل می شود. گلبرگ های بنفش رنگ گل زعفران  را می‌توان برای عرق گیری استفاده نمودبرای این کار ابتدا باید آنها رو خشک نمود.برای اینکار آنها را در روی پارچه ای تمیز و ترجیحا در سایه پهن کنید تا کاملا خشک شوند و سپس به کمک دستگاه های موجود عرق گلبرگ زعفران را بگیرید. عرق گل زعفران خاصیت ضدافسردگی و تقویت حافظه و مغز ,نشاط آوری، کاهش فشارهای عصبی آنی و… را دارد. سالانه حدود 50هزار تن گل زعفران در ایران تولید می‌شود که تنها از کلاله ها ( رشته های قرمز رنگ زعفران) بهره برداری می‌شود.و گلبرگ های آن دور ریخته می شود.

مربای گلبرگ زعفران و خواص گل زعفرون

گلبرگ های بنفش رنگ زعفران

خواص گلبرگ زعفران چیست ؟

کمک به درمان بیماری های قلبی با گلبرگ زعفران

گل زعفران خاصیت آنتی اکسیدانی  زیادی دارد.سرشار از آنتی اکسیدان است که در حفظ سلامت قلب مفید هستند. گلبرگ های گونه کروکوس که زعفران در این گروه قرار می‌گیرد از ترکیبات گلیکوزیدی، فلانوئیدی و آنتوسانین بهره می‌برند. از دیگر خواص زعفران و به ویژه گلبرگ های آن آنتی رادیکال بودن آن است که بدن و قلب را در مقابل رادیکال های آزاد حفاظت می‌کند.

تسهیل در  روند قاعدگی:

دم کرده گل زعفران در تنظیم  قاعدگی بسیار موثر و مفید است و دم کرده گلبرگ زرپران بسیار توسیه می شود

کاهش فشارخون:

گل زعفران و گلبرگ های آن به دلیل داشتن آنتوسیانین خاصیتی آرامش بخش و کاهنده فشارخون در بدن انسان را دارد. این ماده در رنگدانه گلبرگ ها زعفران نهفته است. عصاره آبی و اتانولی گلبرگ زعفران انقباضات و فشار خون را کم می کند.

بهبود بینایی با گلبرگ بنفش زعفران:

از دیگر فواید و خواص گلبرگ زعفران می‌توان به بهبود دید چشم، افزایش ایمنی بدن و جلوگیری از پیری زودرس اشاره نمود.

درمان سرطان با گل زعفران

گل زعفران منبعی از ترکیبات ضد رادیکال به حساب می آیدکه خاصیت ضدسرطانی دارد. این ماده بسیار ارزشمند به دلیل تاثیر بر آنتی اکسیدان ها خاصیت ضدالتهاب وضد سرطان ایجاد می‌کند. یکی از خواص گل زعفران درمان سرطان کبد است. پیشنهاد می شود مطلب زعفران برای درمان کبد چرب و سرطان مطالعه شود.

مضرات و خواص گل زعفران چیست

خواص گل زعفران

درمان افسردگی و اختلالات عصبی با گلبرگ زعفران

مولکول های فعال گلبرگ ها از  ترکیبات فنولی تشکیل شده است. فلانوئید و آنتوسیانین دو ماده فنولی هستند.از  آنتوسیانین ها به عنوان کاهش دهنده درد و شادی آوری نامبرده می‌شود که در درمان افسردگی بسیار مفید است.

آرایشی و بهداشتی با گل زعفران :

در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز می توان به عنوان رنگ های رژلب، شامپو، سایه چشم، کرم ضدچروک، آبرسان، تمیزکننده پوست و… استفاده کرد.

آکادمی علوم آمریکا، انستیتو ملی سرطان و بسیاری دیگر از سازمان ها و مراکز سلامت در دنیا ، مصرف حداقل روزانه ۵نوبت غذای سرشار از آنتی اکسیدان را ضروری دانسته اند. ما میتوانیم با نوشیدن دمنوش گل و یا گلبرگ زعفران این آنتی اکسیدان لازم برای بدن را تامین کنیم.

ازدیگر خواص درمانی گل زعفران می توان به، ضددیابت، ضدچاقی، ضدالتهاب، جلوگیری از سفیدی مو، جلوگیری از پیری زود رس  اشاره کرد.

تحقیقات جدید درباره گل زعفران

محققان کشورمان به‌منظور استفاده بهتر از ضایعات این گیاه مهم، پژوهشی را به انجام رسانده‌اند که نتایج آن در دو فصل‌نامه «پژوهش‌های زعفران»  منتشر شده است. در این پژوهش، محققان ضایعات و به ویژه گلبرگ های زعفران به همراه پرچم های زرد رنگ را از مزارع جمع‌ کردند. سپس عصاره‌ی ﻣﺘﺎﻧﻮﻟﯽ، اﺗﺎﻧﻮﻟﯽ و آﺑﯽ را به‌صورت ﺟﺪاﮔﺎﻧﻪ از ﮔﻠﺒﺮگ و ﭘﺮﭼﻢ منجمد ﺷﺪه این گیاه ﺗﻬﯿﻪ کردند.

تست‌های کیفی کربوهیدرات از طریق تست‌های مختلفی انجام شد. سپس با کمک حلال‌های مناسب و با روشهای موسوم به TLC قندهای موجود در ضایعات استخراج‌شد و درپایان نوع این قندها با استفاده از دستگاه کروماتوگرافی گازی-طیف سنج جرمی یا GC-MS تعیین گردید.

طبق نتایجی که بر اساس طیف‌های به‌دست‌آمده از ﺗﮑﻨﯿﮏ GC-MS و ﻗﻄﻌﺎت جداشده‌ ﺣﺎﺻﻞ از آن استخراج شد، محققان توانستند وجود دو قند موسوم به «D- آﻟﻮز» و «ﻟﻮﮔﻠﻮﮐﻮﺳﺎن» را در ﺿﺎﯾﻌﺎت زﻋﻔﺮان برای اولین بار ﺑﻪ ثبت برسانند.

لوگلوکوسان یک ترکیب آلی است که از کربوهیدرات‌هایی مانند نشاسته و سلولز ایجاد می‌شود و به‌عنوان یک ردیاب شیمیایی برای سوزاندن زیست‌ توده‌ها مورداستفاده است.  آﻟﻮز  نیز ازجمله ﻗﻨﺪﻫﺎی ﮐﻤﯿﺎب ﺑﻪ حسابﻣﯽ آید.  اﯾﻦ ﻗﻨﺪ در ﺑﺎﻓﺖﻫﺎی دسته‌ای از ﮔﯿﺎﻫﺎن ﯾﺎﻓﺖ می‌شود، اﻣﺎ ﻧﻘﺶ و ﻣﺘﺎﺑﻮﻟﯿﺴﻢ آن در ﮔﯿﺎﻫﺎن ناشناخته باقی مانده است. به‌طورکلی، کربوهیدرات‌ها مولکول‌های بزرگ حیاتی هستند که در بدن انسان وظیفه ذخیره انرژی را بر عهده می گیرند.

به گزارش ایسنا، به اعتقاد محققان ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ این‌ که در استان‌های ﺧﺮاﺳﺎن رﺿﻮی و ﺟﻨﻮﺑﯽ حدود 100 ﻫﺰار ﻫﮑﺘﺎر ﻣﺰرعه زﻋﻔﺮان وﺟﻮد دارد ﮐﻪ ﺑﻌﺪ از ﺟﺪاﺳﺎزی ﻣﺤﺼﻮل زﻋﻔﺮان، ﮔﻠﺒﺮگ آن دور اﻧﺪاﺧﺘﻪ می‌شود، ﺟﺪاﺳﺎزی و ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ اﺟﺰای ﻓﻌﺎل در ﺿﺎﯾﻌﺎت زﻋﻔﺮان اﻣﺮی کاملا ضروری به نظر می رسد.

جهت خرید و یا پیش خرید گلبرگ زعفران در سال 1398 میتوانید با شماره های ما در تماس باشید.

خرید زعفران از کشاورز زعفرانیک

در فروشگاه زعفرانیک  زعفران را مستقیم از زعفران کار میخرید و هیچ واسطه و دلالی وجود ندارد.برای اثبات این نکته شما را برای برداشت زعفران در اوسط آبان ماه به چیدن زعفران در مزارع روستای باغ آسیا دعوت میکنیم. همچنین میتوانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید و تصاویر و ویدیو های ما را در آغاز فصل برداشت آبان   1398 دنبال کنید.

زعفران سوپر نگین کشاورز

خریدگلبرگ زعفران از کشاورز

جهت  خرید گل برگ های بنفش زعفران میتوانید با شماره های ما در تماس باشید .

همچنین میتوانید سوالات خود را در زمینه گلبرگ  فقط در قسمت نظرات انتهای همین مطلب مطرح نمایید و در اولین فرصت پاسخ آن را مشاهده نمایید.

فروش عمده زعفران در تهران

مشاوره تلفنی از طریق واتس آپ

فروش زعفران عمده در تهران

مشاوره از طریق شبکه اجتماعی

فروشگاه زعفران زعفرانیک