اخبار زعفرانی, مقالات زعفرانی

زعفران گناباد ثبت جهانی شد + قیمت زعفران

زعفران گتاباد

زعفران گناباد و کیفیت بسیار خوب آن برای همه ایران و جهان شناخته شده است، ثبت جهانی زعفران گناباد در سازمان فائو این نکته را برای همگان اثبات کرد که زعفران گناباد بهترین زعفران در ایران و جهان است . در این مطلب درباره ثبت جهانی زعفران و قیمت زعفران گناباد و نحوه تعیین قیمت و همچنین کشاورزی در این شهر مطالبی رو بیان میکنیم.

زعفران گناباد

زعفران گناباد یکی از معروف‌ترین و با کیفیت‌ترین انواع زعفران در جهان است. این زعفران که از منطقه گناباد در ایران برداشت می‌شود، به دلیل خصوصیات منحصر به فرد و کیفیت بالای خود، به عنوان یکی از بهترین انواع زعفران شناخته می‌شود. زعفران گناباد به دلیل رنگ عالی و همچنین عطر خوب و طعم بی‌نظیرش، در آشپزی و صنایع غذایی مختلف به کار می‌رود.

این زعفران به دلیل خصوصیات منحصر به فردش، در سراسر جهان شناخته شده و مورد توجه قرار گرفته است. به علاوه، زعفران گناباد به عنوان یکی از محصولات مهم صادراتی ایران نیز شناخته می‌شود و نقش مهمی در تقویت اقتصاد کشور دارد. زعفران گناباد به دلیل ویژگی‌های برتر خود، به عنوان یکی از زعفران‌های معتبر جهان شناخته شده و ثبت جهانی زعفران گناباد نشان از ارزش بالای این محصول است.

قیمت زعفران گناباد

هم اکنون 21 اردیبهشت 1403زعفران گناباد هر کیلویی از حدود 97 تا 115 میلیون تومان معامله میشود. جهت اطلاع از قیمت  روز زعفران گناباد و همچنین خرید زعفران از کشاورز به کانال تلگرام ما به آدرس https://telegram.me/zaferanic بپیوندید و یا با ما در تماس باشید.

قیمت امروز زعفران

مدتی قبل بود که خبری در رسانه ها توجه همه رو به خودش جلب کرد

ثبت جهانی زعفران گناباد

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، نظام تولید زعفران گناباد مبتنی بر ابیاری قنات را به عنوان میراث کشاورزی مهم جهانی به ثبت رساند

مدتها قبل یکی از دوستان تعریف میکرد که یکی از دوستان به همراه خانواده برای چند روزی توی یکی از روستاهای گناباد مهمان ما شدن و به رسم اکثر گنابادیا مادر من جهت هدیه چند مثقال زعفران گناباد یا بهتر بگم زعفران باغ آسیا را به او هدیه داد.

مهمان های ما که ساکن امارات متحده عربی( دبی) بودند زعفران ها را با خود به دبی بردندو در آنجا مقداری از همان زعفران رو به یکی از شیخ های عرب داده بودند.بعد از مدتی شیخ عرب  از آنها درخواست میکند که از همان زعفران برایش مقدار زیادی تهیه کنند.

میهمانان ما این سری جهت خرید زعفران  به مشهد می آیند و بنا بر باوری که در ذهن عوام جا افتاده که زعفران قائنات کیفیت بهتری دارد(البته بیان این نکته در اینجا ضروری است که زعفران تربت حیدریه و قائن رشته های درشتر و بزرگتری نسبت به  زعفران گناباد دارد)  به بازار میروند و مقداری زعفران قائنات تهیه کرده و با خود به دبی میبرند.

زعفران گناباد

زعفران ارگانیک گناباد

شیخ دبی بعد از چند روز با آنها تماس میگیرد و میگویید که زعفران سری قبل یا همان زعفران گناباد خیلی عطر و بوی بهتری نسبت به زعفران این سری (خریداری شده از مشهد) داشته است.

مدتی بود که این حرف ذهن مرا مشغول خود کرده بود.چون  به هرکی این زعفران رو داده بودم میگفتن تا حالا این چنین بو و عطر و رنگی از زعفران رو تجربه نکرده اند.خودمن هم تو ذهنم جا افتاده بود که زعفران قائنات از بقیه زعفران ها بهتره.(البته فاصله گناباد تا قائن همچین زیاد هم نیست.زیر 100 کیلومتر).

تا اینکه این خبر در رسانه ها منتشز شد واین خبر به ما این اطمینان را داد که ما باید به خودباوری رسیده و این باورهایی که سالهاست در ذهن ما نقش بسته را کنار بگذاریم  و همچنان به این کار خود که حفظ و پاسداشت این میراث گرانقدر است ادامه دهیم. به کیفیت زعفران ارگانیک گناباد ببالیم که بهترین زعفران خراسان بلکه بهترین زعفران جهان  است.

پیشنهاد مطالعه بیشتر:   بهترین روش نگهداری زعفران برای طولانی مدت

متن خبر رو در زیر جهت آگاهی شما قرار میدم:

زراعت زعفران گناباد مبتنی بر‌قنات

زعفران گناباد قیمت

قدیمی ترین قنات جهان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فائو اعلام کرد استاندارد بالا، بهره  گیری از سیستم ابیاری قنات، نقش مهم ان در تامین امنیت غذایی و معیشت خانوارهای روستایی، تنوع زیستی کشاورزی، دانش محلی و بومی و سنتی از جمله مواردی است که زعفران ایران را در زمره میراث کشاورزی مهم جهانی قرار داده است.

خرید زعفران گناباد

قیمت زعفران سرگل گناباد

زعفران شهرستان گناباد

یوشی هید اندو، رئیس هماهنگ کننده نظام میراث کشاورزی فائو در گفتگوی اختصاصی با خبرئگارخبرگزاری صدا و سیما در رم گفت: مایلم به ملت ایران، برای ثبت نظام تولید زعفران این کشور به عنوان میراث کشاورزی مهم جهانی در سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد تبریک عرض کنم.وی افزود: این یک پیروزی بزرگ برای کشاورزان ایرانی است که در تولید این محصول سابقه ای طولانی دارند و توانسته اند با هوش و زکاوت و حفظ نظام کاشت زعفران از طریق قنات این محصول را به خوبی و با کیفیت بسیار بالا تولید کنند.

قیمت زعفران گناباد

محمد حسین عمادی، نماینده دائم ایران در فائو نیز ثبت جهانی زعفران ایران را دستاورد بزرگ دیگری برای گناباد و کشورمان خواند.

وی گفت:ثبت زعفران ایران به عنوان یک سیستم پایدار تولید در فائو یک امتیاز بسیار بزرگ  برای صنعت زعفران و بخش کشاورزی در ایران است.

ثبت زعفران گناباد در فائو

اولین اهمیت  این قضیه، اعتبار بخشیدن به زعفران  ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان است.

دومین اهمیت، افزایش ارزش افزوده زعفران ایران است به دلیل ابنکه  توسط سازمان های بین المللی شناخته شده و اعتبار بیشتری به آن  داده می شود که طبعا سود اصلی آن به کشاورزان و تولید کنندگان خواهد رسید.

زعفران گناباد ثبت جهانی شد +قیمت زعفران گناباد

چیدن زعفران در گناباد

عمادی در ادامه افزود: سومین  اهمیت، افزایش کمک های بین المللی کارشناسی سازمان های بین المللی  بخصوص فائو با ایران است که از این طریق ما می توانیم  سیستم پایدار تولید کنونی زعفران ایران را تقویت و تولید و بهره وری را افزایش دهیم و پایداری سیستم تولیدی زعفران در ایران را بتوانیم افزیش دهیم.

در گزارش فائو امده است: زعفران گناباد به عنوان یکی از محصولات شاخص جغرافیایی کشور ایران به شمار می آید. سهم و رتبه تولید و صادرات ایران در این زمینه خود شاهدی بر این مدعاست که این کشور به عنوان اولین تولید کننده  و ازنظر کیفیت در بین سایر کشورهای مطرح درجهان منحصر به فرد است.
فائو تاکید کرد استان خراسان بزرگترین تولید کننده زعفران جهان است.

قیمت گل زعفران گناباد

زعفران ارگانیک خراسان

وزیر جهاد کشاورزی و گرادسیانو واسیلوا مدیرکل فائو در خصوص گسترش شناسایی جهانی پیشینه تاریخی و تنوع زیستی کشاورزی در کشورمان و تکمیل پرونده های مربوطه، «نظام زراعت زعفران مبتنی بر‌قنات» به عنوان پنجاه و پنجمین میراث کشاورزی مهم جهان و سومین میراث کشاورزی جهانی از ایران در‌ سازمان فائو به ثبت رسید.

کشاورزی گناباد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،بنابر اعلام فائو، این دست‌آورد مهم با پذیرش مدارک، مستندات و دفاعیه های ارائه شده در اجلاس اخیر گروه مشاوران علمی (SAG) دبیرخانه میراث های مهم کشاورزی جهانی (GIAHS) در مقر سازمان فائو در شهر رم حاصل شد. این ثبت با پایلوت روستای سنو شهرستان گناباد استان خراسان رضوی صورت گرفت.

وزارت جهاد کشاورزی این ثبت جهانی را به تمامی زعفران‌کاران، فعالان زنجیره ارزش زرپران و جامعه کشاورزی کشور تبریک گفته و آن را نشانه ای از پیوند عمیق مردم منطقه با اصول بهره برداری پایدار از منابع آب و خاک در گذر تاریخ می داند.

زعفران گناباد ثبت جهانی شد

چیدن گل زعفران در گناباد

لازم به ذکر است ثبت میراث های کشاورزی مهم جهانی (GIAHS) ابتکار عمل سازمان فائو می باشد که از سال ۲۰۰۲ آغاز گردیده است.

هدف از این ابتکار عمل، شناسایی، معرفی و حفاظت از میراث کشاورزی جهانی است.

هر پرونده که درخواست ثبت در این نظام را دارد باید واجد شرایط پنج معیار: نقش آن در امنیت غذایی و معیشت خانوارهای روستایی، تنوع زیستی کشاورزی، دانش محلی و بومی و سنتی، فرهنگ و نظام‌های ارزشی و سازمان های اجتماعی و چشم اندازهای طبیعی و گردشگری کشاورزی باشد و همچنین کشور درخواست کننده باید یک برنامه عمل جامع برای حفاظت و صیانت و توسعه آن به فائو را ارائه دهد.

پیشنهاد مطالعه بیشتر:   خرید زعفران در تهران (نمایندگی زعفران قائنات تهران)

از میان هزاران درخواست واصله از کشورهای مختلف، پیش از این فقط پنجاه و چهار درخواست در کل جهان موفق به عبور از فرآیند سخت گیرانه نظام ثبت فائو گردیده بودند که از کشورمان «نظام کشاورزی مبتنی بر قنات در کاشان» در سال ۱۳۹۳ و «نظام تولید انگور ملایر» در سال ۱۳۹۷ به عنوان اولین و دومین میراث کشاورزی مهم جهانی از کشورمان نیز در میان این فهرست قرار دارند.

قیمت فروش زعفران گناباد

جمهوری اسلامی ایران به لحاظ برخورداری از تاریخ و تمدن ریشه ای در بخش کشاورزی و تنوع زیستی منحصربه فرد، ظرفیت‌های مهمی از بعد میراث جهانی کشاورزی دارد، که در تفاهمات وزیر جهاد‌ کشاورزی با مدیرکل فائو به این ابعاد توجه شده است و پس از ثبت کشاورزی مبتنی بر قنات در سال ۱۳۹۳ و نیز انگور ملایر  و زراعت و کاشت زعفران مبتنی بر قنات در چند روز گذشته، چند پرونده دیگر نیز توسط وزارت جهاد‌کشاورزی تکمیل و به‌ دبیرخانه میراث کشاورزی مهم جهانی (جیاس) فائو تسلیم شده است.

انتظار می رود در آینده نزدیک چندین پرونده دیگر نیز با موفقیت به سرانجام برسد، که متعاقبا به اطلاع ملت شریف و جامعه کشاورزی پرتلاش ایران خواهد رسید.

گناباد

گُناباد مرکز شهرستان گناباد است ودر جنوب استان خراسان رضوی گناباد در فاصله ۲۸۷ کیلومتری شهر مشهد واقع شده است. این شهر از کهن‌ترین و قدیمی ترین شهرهای ایران است و قدمت شهرداری (بلدیه)در آن به سال ۱۳۱۶ می رسد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار جمهموری اسلامی ایران ، جمعیت شهر گناباد ۴۰/۷۷۳ نفر بوده‌است. این شهر از نظر جمعیت ۲۱۵ اُمین شهر کشور و ۱۳ اُمین شهر استان خراسان رضوی است. شهر گناباد از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۰، رشد جمعیت ۵/۲۲٪ داشته‌است. این شهر از دانشجویی‌ترین شهرهای کشور محسوب می شود.

گناباد به داشتم قنات های قدیمی و متعدد معروف است.عمده محصولات کشاورزی گناباد شامل زعفران و پسته و.. می باشد.که در این میان زعفران گناباد در ایران و جهان شهرت خاصی دارد.که این شهرت بیشتر به دلیل رنگ و بو و عطر دل انگیز زعفران گناباد است.

ثبت جهانی زعفران گناباد

فروش زعفران گناباد در اروپا(آلمان)

عمیق‌ترین و قدیمی‌ترین قنات جهان (قنات قصبه) در گناباد قرار دارد. این قنات از دورهٔ هخامنشیان تاکنون، عامل تولید و حیات در شهر گناباد بوده‌ و هست. این قنات به شماره ۵۲۰۷ در یونسکو در سال ۱۳۹۵ ثبت شده‌است.

رئیس اتحادیه صادر کنندگان زعفران خراسان با بیان اینکه زعفران گناباد یکی ازمهم‌ترین محصولات شاخص جغرافیایی این منطقه محسوب می‌شود تصریح کرد: صنعت زعفران و بخش کشاورزی ایران به این ثبت جهانی افتخار می‌کند و باید به کشاورزی زعفران گناباد به عنوان منطقه‌ای که با بهره گیری از نظام کاشت از طریق قنات و روشهای سنتی  سبب این ثبت جهانی شده است، توجه ویژه‌ای کرد.

وی با بیان اینکه شیوه‌ کشت زعفران در گناباد مبتنی بر شیوه سنتی است افزود: زعفران گناباد با بهره گیری از دانش بومی و محلی است وبه هیچ وجه از کشت‌های گلخانه‌ای استفاده نمی‌شود و همین علت سبب شده زعفران این منطقه در زمره بهترین‌ها با بهره گیری از استاندارد بالا به عنوان ثبت جهانی در فائو انتخاب شود.

فواید زعفران را لینک زیر بخوانید

خواص زعفران 

محصول زعفران گناباد

به گفته رئیس اداره جهاد کشاورزی  شهرستان گناباد ، از ۳۵۰۰ مزرعه زعفران در  گناباد ۱۲ تن  زعفران برداشت شد.

 برداشت زعفران نسبت به پارسال ۲ تن افزایش داشت است . پارسال به میزان ۱۰ تن محصول از این شهرستان برداشت شده بود که امسال به میزان ۲ تن افزایش داشت.

وی علت افزایش میزان برداشت زعفران را  بارندگی مطلوب در زمان نیاز زعفران به آبیاری دانست.

حسین زاده افزود: ۶۰ در صد  زمین های کشاورزی شهرستان گناباد به زعفران اختصاص دارد.

از مجموع ۱۱۷ هزار خانوار خراسان رضوی که به کشت زعفران اشتغال دارند حدود 7 هزار نفر در شهرستان گناباد فعال هستند.

پیشنهاد مطالعه بیشتر:   قیمت زعفران در دبی 2024: راهنمای جامع صادرات زعفران به امارات

با وجود ظرفیت‌های تولید و کیفیت مطلوب زعفران گناباد ولی در دو دهه گذشته به دلیل مشکلات مختلف از جمله خشکسالی سهم شهرستان گناباد از این بخش کاهش یافته است.

کشت زعفران در گناباد

محصول زعفران گناباد برای نقش آفرینی بیشتر در بازار مصرف و توسعه کمی و کیفی سطح زیر کشت نیازمند توجه بیشتر مسئولان و دست اندرکاران بخشهای دولتی و خصوصی است تا کاشت این محصول ارزشمند و بومی خطه خراسان برای کشاورزان گنابادی توجیه بیشتری داشته باشد.
یک کشاورز گنابادی می گوید بخاطر کم آبی تعداد دفعات آبیاری زمینهای زعفران کاهش یافته است. در گذشته بارندگی مناسب برف و باران علاوه بر آبیاری بهتر موجب ثمردهی مطلوبتر زعفران می شد.

کشت زعفران گناباد

وی ادامه داد: بخاطر صرفه اقتصادی کم در گناباد کاشت زعفران که درگذشته جزو مشاغل اصلی کشاورزان محسوب می شد هم اکنون به عنوان به یک فعالیت جانبی تبدیل شده است. مشکلات دیگر مانند تهیه کود و عمربالای زمینهای زعفران کاهش ثمردهی تولید این محصول را به همراه داشته است.
یک دیگر از زعفرانکاران گنابادی گفت: بارش برف و باران زیاد در گذشته موجب تقویت و دفع آفات زمینهای زعفران می شد ولی هم اکنون بارش کم و افزایش دمای هوا در پاییز و زمستان اثربخشی فعالیت را در این بخش کاهش داده است.


 رسیدگی بهتر به کاشت و برداشت زعفران نیاز به نیروی کار جوان دارد ولی اکثر جوانان گنابادی تمایلی به فعالیت در این بخش ندارند.
وی کود و وجین به موقع را جزو ضروریات برای محصول دهی بهتر زعفران ذکر و بیان کرد: با وجود کاهش قیمت زعفران و نیاز به کارگر برای انجام امور، زعفرانکاری صرفه اقتصادی مناسبی ندارد. بخاطر همین مشکلات در چند سال اخیر تعداد زیادی از کشاورزان پیازهای زعفران را کنده و محصول دیگری را جایگزین آن کرده اند.

وی افزود: توجه خاصی نسبت به برگزاری دوره های آموزشی برای کشاورزان به منظور روزآمد و علمی کردن زعفرانکاری در گناباد صورت نمی گیرد و کشاورزان همچنان با شیوه های سنتی به کاشت زعفران می پردازند که این مساله بازده تولید محصول را کاهش داده است.
او نداشتن برنامه برای کاشت پیاز مرغوب و پربازده و نبود برنامه توسعه کشاورزی نوین مثل برخی شهرهای همجوار را از دیگر مشکلات تولید زعفران در گناباد ذکر کرد.

یکی دیگر از کشاورزان و فروشندگان زعفران می گوید در گناباد علاوه بر خشکسالی و کم آبی رسیدگی مناسبی به زمینهای زعفران انجام نمی شود و به دلیل کمبود کود مناسب، هرس نشدن علفهای هرز و شخم نامناسب زمین بخش عمده گلهای زعفران این شهرستان کلاله های قوی و ظاهر خوبی ندارند.
حسن غلامیان باغ آسیا، خرید تضمینی را اقدامی موثر در واقعی شدن قیمت زعفران کیلویی توصیف و بیان کرد: در این نوع خرید مقدار زیر یک کیلوگرم تحویل گرفته نمی شود. این روش حمایتی برای فروشندگان زعفران مفید است ولی کشاورزان را که بیشتر خرده مالک هستند و کمتر از یک کیلوگرم محصول دارند شامل نمی شود.

قیمت روز زعفران گناباد


وی اضافه کرد: زعفران گناباد از نظر عطر و کیفیت مشتریان و طرفداران خاص خود را دارد و بیشتر کشاورزان  به اندازه نیاز زعفران تولید می کنند و زعفران بسته بندی به گردشگران و مسافران عرضه می شود.به همین دلیل است که زعفران گناباد دارای بهترین کیفیت از لحاظ عطر و طعم و رنگ می باشد

کارشناس باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نیز گفت: بر اساس آزمایشها، کیفیت زعفران گناباد بالاتر از استانداردهای جهانی است و عطر و رنگ خوبی دارد.
علی موذنی با اشاره به فعالیت شرکت های مختلف در بخش بسته بندی زعفران در گناباد ایجاد صنایع تبدیلی را ضرورت توسعه کیفی این محصول و موفقیت در صادرات و حضور موفق در بازارهای هدف ذکر کرد.
زعفران باغ آسیا

وی مهمترین علت کاهش مقدار و سطح زیر کشت زعفران گناباد را کمبود منابع آبی، خشکسالی، شرایط اقلیمی، نیروی انسانی و عوامل فیزیکی ذکر و بیان کرد: گرمای بیش از حد هوا در ماههای خرداد و تیر کاهش تولید جوانه گل زعفران و کاهش گل دهی آن را به همراه داشته و کاهش بارش برف و باران و گرمای نسبی هوا درسالهای گذشته در دامن زدن به این مشکلات موثر بود.

به نقل از ایرنا

زعفران گناباد در میان تمامی زعفران ها ی مجود دربازار ایران ا بهترین عطر و بوی برخوردار است و زعفران گناباد را در جهان به داشتن عطر وبوی بسیار زیاد معروف است

19 دیدگاه در “زعفران گناباد ثبت جهانی شد + قیمت زعفران

 1. ابوالفضل گفت:

  بسیار خوب و عالی

 2. مومنی گفت:

  عالی بود…
  موفق باشید…

 3. م آرام فر گفت:

  عالیه مخصوصا اون عکس اولی از همش عالیتره
  ان شاء الله موفق باشید . رزقتون پربرکت

 4. زعفران کار گفت:

  تبریک میگم به گنابادی های عزیز.امیدوارم مسئولین شهرستان نیز تلاش مضاعفی برای افزایش تولید این محصول و نیز اموزش کشاورزان از خود نشان دهند.

 5. صبور گفت:

  سلام بسیار عالی
  زعفران بخورید و به مشکلات بخندید

 6. علی گفت:

  با سلام. بسیار جالب بود . با تشکر از زحمات دیدگاه مبثت جنابعالی در مورد طلای سرخ گناباد . موفق باشید .

 7. خریدار زعفران گناباد گفت:

  من کارم صادرات زعفرانه.زعفران گناباد از لحاظ رنگ و بوی و طعم در دنیا بی نظیره.اگه میخاید زعفران خوب بخرید فقط زعفران گناباد بخرید.چون برای مصرف کننده فقط عطر و بو مهمه نه قلم درشت.

 8. جواد گفت:

  عطر و بو و طعم زعفران فقط عطر و بوی زعفران گناباد.اینو میتونید از صادر کنندگان زعفران بپرسید

 9. حمید گفت:

  کارتون عاالیه.به امید روزی که زعفران گناباد به عنوان بهترین زعفران به جایگاه اصلیش برسه

  _______________________
  با تشکر از مشارکت شما.به امید آن روز
  زعفرانیک

 10. امین گفت:

  با تشکر از زحمات شما.موفق باشید

 11. رضا گفت:

  زعفران گناباد بی نظیره

 12. Mohamad گفت:

  سلام.موفق باشی.انشا الله اداره کشاورزی گناباد از شما حمایت کنه و موفق باشید.

  ————————————–
  ممنون.انشا الله
  به امید روزای بهتر

 13. کریم زاده گفت:

  خدا به کسب و کار تون برکت بده، انشا الله زعفران گناباد به جایگاه واقعی خودش در دنیا برسه.

 14. S.z.d.h گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  سوال داشتم خدمتتون
  برای صادرات زعفران باید چجوری شروع کرد ؟

  1. کشاورز آنلاین گفت:

   سلام. برای صادرات زعفران اولین کاری که باید انجام بدین ثبت برند است. مقاله صادرات زعفران ما رو در بخش مقالات بخونید

 15. دیجی گفت:

  زعفران گناباد از لحاظ کیفیت در دنیا معروفه.نیاز به تعریف نداره

 16. احمد گفت:

  زعفران گناباد فوق العادس. مخصوصا اینکه عطر و بوی بینظیری داره

 17. حسین شمسی گفت:

  سلام زعفران گناباد کیفیت عالی و بی نظیر

 18. هادی گفت:

  زعفران گناباد رو به عطر و بویبسیار عالی میشناسند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *