ثبت جهانی زعفران گناباد

همین هفته قبل بود که خبری در رسانه ها توجه همه رو به خودش جلب کرد

ثبت جهانی زعفران گناباد

سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد (فائو)، نظام توليد زعفران گناباد مبتني بر ابياري قنات را به عنوان ميراث كشاورزي مهم جهاني به ثبت رساند

مدتها قبل یکی از دوستان تعریف میکرد که یکی از دوستان به همراه خانواده برای چند روزی توی یکی از روسناهای گناباد مهمان ما شدن و به رسم اکثر گنابادیا مادر من جهت هدیه چند مثقال زعفران گناباد یا بهتر بگم زعفران باغ آسیا را به او هدیه داد.

زعفران گناباد

زعفران ارگانیک گناباد

مهمان های ما که ساکن امارات متحده عربی( دبی) بودند زعفران ها را با خود به دبی بردندو در آنجا مقداری از همان زعفران رو به یکی از شیخ های عرب داده بودند.بعد از مدتی شیخ عرب  از آنها درخواست میکند که از همان زعفران برایش مقدار زیادی تهیه کنند.

میهمانان ما این سریجهت خرید زعفران به مشهد می آیند و بنا بر باوری که در ذهن عوام جا افتاده که زعفران قائنات کیفیت بهتری دارد(البته بیان این نکته در اینجا ضروری است که زعفران تربت حیدریه و قائن رشته های درشتر و بزرگتری نسبت به  زعفران گناباد دارد)  به بازار میروند و مقداری زعفران قائنات تهیه کرده و با خود به دبی میبرند.

شیخ دبی بعد از چند روز با آنها تماس میگیرد و میگویید که زعفران سری قبل یا همان زعفران گناباد خیلی عطر و بوی بهتری نسبت به زعفران این سری (زعفران قائنات) داشته است.

مدتی بود که این حرف ذهن مرا مشغول خود کرده بود.چون  به هرکی این زعفران رو داده بودم میگفتن تا حالا این چنین بو و عطر و رنگی از زعفران رو تجربه نکرده اند.خودمن هم تو ذهنم جا افتاده بود که زعفران قائنات از بقیه زعفران ها بهتره.(البته فاصله گناباد تا قائن همچین زیاد هم نیست.زیر 100 کیلومتر).تا اینکه این خبر در رسانه ها منتشز شد واین خبر به ما این اطمینان را داد که ما باید به خودباوری رسیده و این باورهایی که سالهاست در ذهن ما نقش بسته را کنار بگذاریم  و همچنان به این کار خود که حفظ و پاسداشت این میراث گرانقدر است ادامه دهیم. به کیفیت زعفران ارگانیک گناباد ببالیم که بهترین زعفران خراسان بلکه بهترین زعفران جهان  است.

متن خبر رو در زیر جهت آگاهی شما قرار میدم:

نظام زراعت زعفران گناباد مبتنی بر‌قنات

زعفران گناباد

قدیمی ترین قنات جهان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فائو اعلام كرد استاندارد بالا، بهره  گيري از سيستم ابياري قنات، نقش مهم ان در تامين امنيت غذايي و معيشت خانوارهاي روستايي، تنوع زيستي كشاورزي، دانش محلي و بومي و سنتي از جمله مواردي است كه زعفران ايران را در زمره ميراث كشاورزي مهم جهاني قرار داده است.

خرید زعفران گناباد

زعفران سرگل گناباد