ثبت جهانی زعفران گناباد

زعفران گناباد، قیمت زعفران گناباد، زعفران کشاورز گناباد ، ثبت جهانی زعفران گناباد

همین هفته قبل بود که خبری در رسانه ها توجه همه رو به خودش جلب کرد

ثبت جهانی زعفران گناباد

سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد (فائو)، نظام توليد زعفران گناباد مبتني بر ابياري قنات را به عنوان ميراث كشاورزي مهم جهاني به ثبت رساند

مدتها قبل یکی از دوستان تعریف میکرد که یکی از دوستان به همراه خانواده برای چند روزی توی یکی از روسناهای گناباد مهمان ما شدن و به رسم اکثر گنابادیا مادر من جهت هدیه چند مثقال زعفران گناباد یا بهتر بگم زعفران باغ آسیا را به او هدیه داد.

زعفران گناباد

زعفران ارگانیک گناباد

مهمان های ما که ساکن امارات متحده عربی( دبی) بودند زعفران ها را با خود به دبی بردندو در آنجا مقداری از همان زعفران رو به یکی از شیخ های عرب داده بودند.بعد از مدتی شیخ عرب  از آنها درخواست میکند که از همان زعفران برایش مقدار زیادی تهیه کنند.

میهمانان ما این سری جهت خرید زعفران به مشهد می آیند و بنا بر باوری که در ذهن عوام جا افتاده که زعفران قائنات کیفیت بهتری دارد(البته بیان این نکته در اینجا ضروری است که زعفران تربت حیدریه و قائن رشته های درشتر و بزرگتری نسبت به  زعفران گناباد دارد)  به بازار میروند و مقداری زعفران قائنات تهیه کرده و با خود به دبی میبرند.

شیخ دبی بعد از چند روز با آنها تماس میگیرد و میگویید که زعفران سری قبل یا همان زعفران گناباد خیلی عطر و بوی بهتری نسبت به زعفران این سری (خریداری شده از مشهد) داشته است.

مدتی بود که این حرف ذهن مرا مشغول خود کرده بود.چون  به هرکی این زعفران رو داده بودم میگفتن تا حالا این چنین بو و عطر و رنگی از زعفران رو تجربه نکرده اند.خودمن هم تو ذهنم جا افتاده بود که زعفران قائنات از بقیه زعفران ها بهتره.(البته فاصله گناباد تا قائن همچین زیاد هم نیست.زیر 100 کیلومتر).تا اینکه این خبر در رسانه ها منتشز شد واین خبر به ما این اطمینان را داد که ما باید به خودباوری رسیده و این باورهایی که سالهاست در ذهن ما نقش بسته را کنار بگذاریم  و همچنان به این کار خود که حفظ و پاسداشت این میراث گرانقدر است ادامه دهیم. به کیفیت زعفران ارگانیک گناباد ببالیم که بهترین زعفران خراسان بلکه بهترین زعفران جهان  است.

متن خبر رو در زیر جهت آگاهی شما قرار میدم:

زراعت زعفران گناباد مبتنی بر‌قنات

زعفران گناباد

قدیمی ترین قنات جهان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فائو اعلام كرد استاندارد بالا، بهره  گيري از سيستم ابياري قنات، نقش مهم ان در تامين امنيت غذايي و معيشت خانوارهاي روستايي، تنوع زيستي كشاورزي، دانش محلي و بومي و سنتي از جمله مواردي است كه زعفران ايران را در زمره ميراث كشاورزي مهم جهاني قرار داده است.

خرید زعفران گناباد

زعفران سرگل گناباد

زعفران شهرستان گناباد

يوشي هيد اندو، رئيس هماهنگ كننده نظام ميراث كشاورزي فائو در گفتگوي اختصاصي با خبرئگارخبرگزاري صدا و سيما در رم گفت: مايلم به ملت ايران، براي ثبت نظام توليد زعفران اين كشور به عنوان ميراث كشاورزي مهم جهاني در سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد تبريك عرض كنم.وي افزود: اين يك پيروزي بزرگ براي كشاورزان ايراني است كه در توليد اين محصول سابقه اي طولاني دارند و توانسته اند با هوش و زكاوت و حفظ نظام كاشت زعفران از طريق قنات اين محصول را به خوبي و با كيفيت بسيار بالا توليد كنند.

زعفران گناباد قیمت

طعم خوب زعفران

محمد حسين عمادي، نماينده دائم ايران در فائو نيز ثبت جهاني زعفران ايران را دستاورد بزرگ ديگري براي گناباد و كشورمان خواند.

وي گفت:ثبت زعفران ايران به عنوان يك سيستم پايدار توليد در فائو يك امتياز بسيار بزرگ  براي صنعت زعفران و بخش كشاورزي در ايران است.

اولين اهميت  اين قضيه، اعتبار بخشيدن به زعفران  ايران به عنوان بزرگترين توليد كننده زعفران در جهان است.

دومين اهميت، افزايش ارزش افزوده زعفران ايران است به دليل ابنكه  توسط سازمان هاي بين المللي شناخته شده و اعتبار بيشتري به آن  داده مي شود كه طبعا سود اصلي آن به كشاورزان و توليد كنندگان خواهد رسيد.

قیمت زعفران گناباد

چیدن زعفران در گناباد

عمادي در ادامه افزود: سومين  اهميت، افزايش كمك هاي بين المللي كارشناسي سازمان هاي بين المللي  بخصوص فائو با ايران است كه از اين طريق ما مي توانيم  سيستم پايدار توليد كنوني زعفران ايران را تقويت و توليد و بهره وري را افزايش دهيم و پايداري سيستم توليدي زعفران در ايران را بتوانيم افزيش دهيم
در گزارش فائو امده است: زعفران گناباد به عنوان يكي از محصولات شاخص جغرافيايي كشور ايران به شمار مي آيد. سهم و رتبه توليد و صادرات ايران در اين زمينه خود شاهدي بر اين مدعاست كه اين كشور به عنوان اولين توليد كننده  و ازنظر كيفيت در بين ساير كشورهاي مطرح درجهان منحصر به فرد است.
فائو تاكيد كرد استان خراسان بزرگترين توليد كننده زعفران جهان است.

زعفران گناباد

زعفران ارگانیک خراسان

وزیر جهاد کشاورزی و گرادسیانو واسیلوا مدیرکل فائو در خصوص گسترش شناسایی جهانی پیشینه تاریخی و تنوع زیستی کشاورزی در کشورمان و تکمیل پرونده های مربوطه، «نظام زراعت زعفران مبتنی بر‌قنات» به عنوان پنجاه و پنجمین میراث کشاورزی مهم جهان و سومین میراث کشاورزی جهانی از ایران در‌ سازمان فائو به ثبت رسید.

کشاورزی گناباد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،بنابر اعلام فائو، این دست‌آورد مهم با پذیرش مدارک، مستندات و دفاعیه های ارائه شده در اجلاس اخیر گروه مشاوران علمی (SAG) دبیرخانه میراث های مهم کشاورزی جهانی (GIAHS) در مقر سازمان فائو در شهر رم حاصل شد. این ثبت با پایلوت روستای سنو شهرستان گناباد استان خراسان رضوی صورت گرفت.

وزارت جهاد کشاورزی این ثبت جهانی را به تمامی زعفران‌کاران، فعالان زنجیره ارزش زرپران و جامعه کشاورزی کشور تبریک گفته و آن را نشانه ای از پیوند عمیق مردم منطقه با اصول بهره برداری پایدار از منابع آب و خاک در گذر تاریخ می داند.

زعفران فروشی گناباد

چیدن گل زعفران در گناباد

لازم به ذکر است ثبت میراث های کشاورزی مهم جهانی (GIAHS) ابتکار عمل سازمان فائو می باشد که از سال ۲۰۰۲ آغاز گردیده است.

هدف از این ابتکار عمل، شناسایی، معرفی و حفاظت از میراث کشاورزی جهانی است.

هر پرونده که درخواست ثبت در این نظام را دارد باید واجد شرایط پنج معیار: نقش آن در امنیت غذایی و معیشت خانوارهای روستایی، تنوع زیستی کشاورزی، دانش محلی و بومی و سنتی، فرهنگ و نظام‌های ارزشی و سازمان های اجتماعی و چشم اندازهای طبیعی و گردشگری کشاورزی باشد و همچنین کشور درخواست کننده باید یک برنامه عمل جامع برای حفاظت و صیانت و توسعه آن به فائو را ارائه دهد.

از میان هزاران درخواست واصله از کشورهای مختلف، پیش از این فقط پنجاه و چهار درخواست در کل جهان موفق به عبور از فرآیند سخت گیرانه نظام ثبت فائو گردیده بودند که از کشورمان «نظام کشاورزی مبتنی بر قنات در کاشان» در سال ۱۳۹۳ و «نظام تولید انگور ملایر» در سال ۱۳۹۷ به عنوان اولین و دومین میراث کشاورزی مهم جهانی از کشورمان نیز در میان این فهرست قرار دارند.

زعفران گناباد ثبت جهانی شد

کیفیت خوب زعفران گناباد

جمهوری اسلامی ایران به لحاظ برخورداری از تاریخ و تمدن ریشه ای در بخش کشاورزی و تنوع زیستی منحصربه فرد، ظرفیت‌های مهمی از بعد میراث جهانی کشاورزی دارد، که در تفاهمات وزیر جهاد‌ کشاورزی با مدیرکل فائو به این ابعاد توجه شده است و پس از ثبت کشاورزی مبتنی بر قنات در سال ۱۳۹۳ و نیز انگور ملایر  و زراعت و کاشت زعفران مبتنی بر قنات در چند روز گذشته، چند پرونده دیگر نیز توسط وزارت جهاد‌کشاورزی تکمیل و به‌ دبیرخانه میراث کشاورزی مهم جهانی (جیاس) فائو تسلیم شده است.

انتظار می رود در آینده نزدیک چندین پرونده دیگر نیز با موفقیت به سرانجام برسد، که متعاقبا به اطلاع ملت شریف و جامعه کشاورزی پرتلاش ایران خواهد رسید

گناباد

گُناباد مرکز شهرستان گناباد است ودر جنوب استان خراسان رضوی گناباد در فاصله ۲۸۷ کیلومتری شهر مشهد واقع شده است. این شهر از کهن‌ترین و قدیمی ترین شهرهای ایران است و قدمت شهرداری (بلدیه)در آن به سال ۱۳۱۶ می رسد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار جمهموری اسلامی ایران ، جمعیت شهر گناباد ۴۰/۷۷۳ نفر بوده‌است. این شهر از نظر جمعیت ۲۱۵ اُمین شهر کشور و ۱۳ اُمین شهر استان خراسان رضوی است. شهر گناباد از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۰، رشد جمعیت ۵/۲۲٪ داشته‌است. این شهر از دانشجویی‌ترین شهرهای کشور محسوب می شود.

گناباد به داشتم قنات های قدیمی و متعدد معروف است.عمده محصولات کشاورزی گناباد شامل زعفران و پسته و.. می باشد.که در این میان زعفران گناباد در ایران و جهان شهرت خاصی دارد.که این شهرت بیشتر به دلیل رنگ و بو و عطر دل انگیز زعفران گناباد است.

زعفران گناباد قیمت

فروش زعفران گناباد در اروپا(آلمان)

 

عمیق‌ترین و قدیمی‌ترین قنات جهان (قنات قصبه) در گناباد قرار دارد. این قنات از دورهٔ هخامنشیان تاکنون، عامل تولید و حیات در شهر گناباد بوده‌ و هست. این قنات به شماره ۵۲۰۷ در یونسکو در سال ۱۳۹۵ ثبت شده‌است.

 زرپران گناباد

رئیس اتحادیه صادر کنندگان زعفران خراسان با بیان اینکه زعفران گناباد یکی ازمهم‌ترین محصولات شاخص جغرافیایی این منطقه محسوب می‌شود تصریح کرد: صنعت زعفران و بخش کشاورزی ایران به این ثبت جهانی افتخار می‌کند و باید به کشاورزی زعفران گناباد به عنوان منطقه‌ای که با بهره گیری از نظام کاشت از طریق قنات و روشهای سنتی  سبب این ثبت جهانی شده است، توجه ویژه‌ای کرد.

وی با بیان اینکه شیوه‌ کشت زعفران در گناباد مبتنی بر شیوه سنتی است افزود: زعفران گناباد با بهره گیری از دانش بومی و محلی است وبه هیچ وجه از کشت‌های گلخانه‌ای استفاده نمی‌شود و همین علت سبب شده زعفران این منطقه در زمره بهترین‌ها با بهره گیری از استاندارد بالا به عنوان ثبت جهانی در فائو انتخاب شود.

محصول زعفران گناباد

به گفته رئیس اداره جهاد کشاورزی  شهرستان گناباد ، از ۳۵۰۰ مزرعه زعفران در  گناباد ۱۲ تن  زعفران برداشت شد.

 برداشت زعفران نسبت به پارسال ۲ تن افزایش داشت است . پارسال به میزان ۱۰ تن محصول از این شهرستان برداشت شده بود که امسال به میزان ۲ تن افزایش داشت.

وی علت افزایش میزان برداشت زعفران را  بارندگی مطلوب در زمان نیاز زعفران به آبیاری دانست.

حسین زاده افزود: ۶۰ در صد  زمین های کشاورزی شهرستان گناباد به زعفران اختصاص دارد.

از مجموع ۱۱۷ هزار خانوار خراسان رضوی که به کشت زعفران اشتغال دارند حدود 7 هزار نفر در شهرستان گناباد فعال هستند.

با وجود ظرفیت‌های تولید و کیفیت مطلوب زعفران گناباد ولی در دو دهه گذشته به دلیل مشکلات مختلف از جمله خشکسالی سهم شهرستان گناباد از این بخش کاهش یافته است.

کشت زعفران در گناباد

محصول زعفران گناباد برای نقش آفرینی بیشتر در بازار مصرف و توسعه کمی و کیفی سطح زیر کشت نیازمند توجه بیشتر مسئولان و دست اندرکاران بخشهای دولتی و خصوصی است تا کاشت این محصول ارزشمند و بومی خطه خراسان برای کشاورزان گنابادی توجیه بیشتری داشته باشد.
یک کشاورز گنابادی می گوید بخاطر کم آبی تعداد دفعات آبیاری زمینهای زعفران کاهش یافته است. در گذشته بارندگی مناسب برف و باران علاوه بر آبیاری بهتر موجب ثمردهی مطلوبتر زعفران می شد.

زعفران گناباد

زعفران اعلای گناباد

وی ادامه داد: بخاطر صرفه اقتصادی کم در گناباد کاشت زعفران که درگذشته جزو مشاغل اصلی کشاورزان محسوب می شد هم اکنون به عنوان به یک فعالیت جانبی تبدیل شده است. مشکلات دیگر مانند تهیه کود و عمربالای زمینهای زعفران کاهش ثمردهی تولید این محصول را به همراه داشته است.
یک دیگر از زعفرانکاران گنابادی گفت: بارش برف و باران زیاد در گذشته موجب تقویت و دفع آفات زمینهای زعفران می شد ولی هم اکنون بارش کم و افزایش دمای هوا در پاییز و زمستان اثربخشی فعالیت را در این بخش کاهش داده است.
 رسیدگی بهتر به کاشت و برداشت زعفران نیاز به نیروی کار جوان دارد ولی اکثر جوانان گنابادی تمایلی به فعالیت در این بخش ندارند.
وی کود و وجین به موقع را جزو ضروریات برای محصول دهی بهتر زعفران ذکر و بیان کرد: با وجود کاهش قیمت زعفران و نیاز به کارگر برای انجام امور، زعفرانکاری صرفه اقتصادی مناسبی ندارد. بخاطر همین مشکلات در چند سال اخیر تعداد زیادی از کشاورزان پیازهای زعفران را کنده و محصول دیگری را جایگزین آن کرده اند.

وی افزود: توجه خاصی نسبت به برگزاری دوره های آموزشی برای کشاورزان به منظور روزآمد و علمی کردن زعفرانکاری در گناباد صورت نمی گیرد و کشاورزان همچنان با شیوه های سنتی به کاشت زعفران می پردازند که این مساله بازده تولید محصول را کاهش داده است.
او نداشتن برنامه برای کاشت پیاز مرغوب و پربازده و نبود برنامه توسعه کشاورزی نوین مثل برخی شهرهای همجوار را از دیگر مشکلات تولید زعفران در گناباد ذکر کرد.
یکی دیگر از کشاورزان و فروشندگان زعفران می گوید در گناباد علاوه بر خشکسالی و کم آبی رسیدگی مناسبی به زمینهای زعفران انجام نمی شود و به دلیل کمبود کود مناسب، هرس نشدن علفهای هرز و شخم نامناسب زمین بخش عمده گلهای زعفران این شهرستان کلاله های قوی و ظاهر خوبی ندارند.
حسن غلامیان باغ آسیا، خرید تضمینی را اقدامی موثر در واقعی شدن قیمت زعفران توصیف و بیان کرد: در این نوع خرید مقدار زیر یک کیلوگرم تحویل گرفته نمی شود. این روش حمایتی برای فروشندگان زعفران مفید است ولی کشاورزان را که بیشتر خرده مالک هستند و کمتر از یک کیلوگرم محصول دارند شامل نمی شود.

قیمت روز زعفران گناباد

محصول زعفران گناباد


وی اضافه کرد: زعفران گناباد از نظر عطر و کیفیت مشتریان و طرفداران خاص خود را دارد و بیشتر کشاورزان گنابادی به اندازه نیاز زعفران تولید می کنند و زعفران بسته بندی به گردشگران و مسافران عرضه می شود.به همین دلیل است که زعفران گناباد دارای بهترین کیفیت از لحاظ عطر و طعم و رنگ می باشد

کارشناس باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی گناباد نیز گفت: بر اساس آزمایشها، کیفیت زعفران گناباد بالاتر از استانداردهای جهانی است و عطر و رنگ خوبی دارد.
علی موذنی با اشاره به فعالیت شرکت های مختلف در بخش بسته بندی زعفران در گناباد ایجاد صنایع تبدیلی را ضرورت توسعه کیفی این محصول و موفقیت در صادرات و حضور موفق در بازارهای هدف ذکر کرد.
زعفران گناباد

رشته های زعفران

وی مهمترین علت کاهش مقدار و سطح زیر کشت زعفران گناباد را کمبود منابع آبی، خشکسالی، شرایط اقلیمی، نیروی انسانی و عوامل فیزیکی ذکر و بیان کرد: گرمای بیش از حد هوا در ماههای خرداد و تیر کاهش تولید جوانه گل زعفران و کاهش گل دهی آن را به همراه داشته و کاهش بارش برف و باران و گرمای نسبی هوا درسالهای گذشته در دامن زدن به این مشکلات موثر بود.

به نقل از ایرنا

خرید زعفران گناباد